ČLÁNOK
Rusko a Ukrajina sa dohodli na obnovení dodávok plynu
6. marca 2008

Rusko a Ukrajina sa dohodli na obnovení dodávok plynu

Podľa vyhlásení Gazpromu jeho pozorovatelia nezaregistrovali žiadne prerušenie dodávok plynu prúdiacich z Ukrajiny do západnej Európy
 
Ukrajina a Rusko dospeli k dohode o úplnom obnovení dodávok zemného plynu na Ukrajinu a odvrátili tak riziko zníženia dodávok do Európy. Informovala o tom v stredu popoludní ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz. „Tranzit ruského plynu cez ukrajinské územie prebieha naplno. Všetky obmedzenia na jeho využívanie pre ukrajinských spotrebiteľov boli zrušené,“ uviedol Naftogaz. Dosiahnutie dohody a obnovenie dodávok plynu potvrdil aj hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov, podľa ktorého dohodu uzavreli prostredníctvom telefonického rozhovoru generálny riaditeľ Gazprom Alexej Miller a šéf ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Oleh Dubyna. Podľa vyhlásení Gazpromu jeho pozorovatelia nezaregistrovali žiadne prerušenie dodávok plynu prúdiacich z Ukrajiny do západnej Európy.
Ruský plynárenský monopol Gazprom v utorok znížil objem dodávok plynu na Ukrajinu na polovicu kvôli vyvrcholeniu sporu o nesplatený dlh Ukrajiny vo výške okolo 600 mil. USD. Gazprom zabezpečuje približne štvrtinu celkovej spotreby zemného plynu v Európe. Spoločnosť už dávnejšie pohrozila zastavením dodávok pre Ukrajinu, ktorej dlh za predošlé dodávky sa vyšplhal nad 1,5 mld. USD. Cez územie Ukrajiny prúdi až 80 % zemného plynu exportovaného z Ruska do Európy. Nejde o prvý spor medzi oboma stranami. Podobný scenár sa odohral už v zime 2006, kedy sa Gazprom a Ukrajina nevedeli dohodnúť na zvýšení tranzitných poplatkov. Pravidelné spory znepokojujú predstaviteľov Európskej únie a USA, ktorí vyzvali obe strany na pokojné dosiahnutie riešenia.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS