ČLÁNOK
Ruská vláda nemôže nútiť ropné spoločnosti exportovať ropu za eurá
18. októbra 2003

Ruská vláda nemôže nútiť domáce ropné spoločnosti exportovať ropu za eurá, hoci mnoho zákazníkov v eurozóne by rado platilo za ruské dodávky domácou menou. Uviedol to dnes ruský premiér Michail Kasianov.

„Táto téma sa nedá formálne prediskutovať. O forme platenia rozhodne trh. Ropa je komodita s ktorou sa obchoduje v dolároch. Ak sa ropa predáva v dolároch, znamená to že to vyhovuje aj kupujúcim aj predávajúcim,“ vyhlásil Kasianov.

Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi viedol ohľadom tejto témy rokovania s ruskými predstaviteľmi, zástupcovia energetického direktoriátu EK však odmietli vyhlásiť, či sa rokovania týkali práve zmeny oficiálnej meny pri platbách za vývoz ropy.

„Skúšame presvedčiť našich partnerov, aby pri energetických transakciách používali ako platobný prostriedok práve eurá,“ vyhlásil Francois Lamoreux, šéf energetického direktoriátu EK dodávajúc, že táto problematika sa týka najmä importérov, ktorí majú Ruskom uzavreté dlhodobé kontrakty.

Ruský prezident Vladimír Putin minulý týždeň povedal, že dlhodobá kampaň v Európe za zmenu oficiálnej meny pri platbách v energetickom sektore môže byť úspešná a on sám nevylučuje predaj exportovanej ropy za eurá. Informovala agentúra Reuters.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 1. 2021

USD 1,213 0,007
CZK 26,161 0,024
GBP 0,891 0,000
HUF 358,520 1,870
CAD 1,544 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS