ČLÁNOK
Rozvíjajúce sa ázijské krajiny v tomto roku s rastom 5 %
4. apríla 2001

Priemerná miera hospodárskeho rastu v rozvíjajúcich sa ázijských krajinách by sa mala v tomto roku spomaliť na približne 5 %, kým mierne oživenie na úrovni takmer 6 % sa v tejto oblasti odhaduje už v roku 2002. Uviedol to prezident Ázijskej rozvojovej banky (ADB) Tadao Chino. V uplynulom roku dosiahol hospodársky rast v tomto regióne viac ako 7 %. ADB definuje rozvíjajúce sa krajiny ako všetky štáty v ázijsko-tichomorskej oblasti, zahŕňajúce štyri stredoázijské krajiny, avšak do tejto kategórie nepatria Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Afganistan a Severná Kórea.

Podľa prezidenta ADB by malo byť spomalenie najvýraznejšie v Hongkongu, Singapúre, Južnej Kórei a Taiwane, kde by mal priemerný rast hrubého domáceho produktu v tomto roku dosiahnuť 4 % v porovnaní s minuloročným rastom 8,4 %. Rast v tejto oblasti by sa však v budúcom roku mal opäť zrýchliť na 6 %. Pomalší tohoročný rast v tejto oblasti odráža predovšetkým negatívny dopad spomaľovania americkej ekonomiky a zmiernenie boomu technologického sektora. Ako však T. Chino dodal, ázijsko-tichomorská oblasť je stále jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcim regiónov sveta.

„Napriek spomaleniu v USA si môže región udržať rast. Nepredpokladáme výskyt krízy,“ dodal prezident. Hoci USA sú naďalej kľúčovým obchodným partnerom regiónu, pokračujúci rast obchodu v rámci krajín ázijsko-tichomorskej oblasti zmiernil exponovanosť regiónu voči negatívnemu dopadu vývoja v USA. Chino zároveň poukázal na zlepšenie platobnej bilancie krajín regiónu, ako aj vyššie zahraničné rezervy. Viaceré krajiny, ktoré v minulosti zasiahla ázijská kríza zároveň implementovali reformy, zamerané na oživenie finančného systému a redukciu dlhov podnikovej sféry.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS