ČLÁNOK


,

Rozsudok v prospech Microsoftu
15. novembra 2002

Sudkyňa Colleen Kollarová-Kotellyová zverejnila 1. novembra svoj rozsudok. Pravdepodobne ide o definitívne rozhodnutie v niekoľkoročnom spore. Aspoň doteraz žiadna zo zúčastnených strán neprejavila záujem odvolať sa.

Na strane obžalovaného sa pred piatimi rokmi ocitla spoločnosť Microsoft. Na strane žalobcu bolo americké ministerstvo spravodlivosti a pôvodne osemnásť amerických štátov. Neskôr sa ich počet znížil na deväť. Zvyšných deväť štátov a ministerstvo spravodlivosti podpísali s Microsoftom dohodu a od žaloby odstúpili.

Žalujúca strana obvinila najznámejšiu softvérovú firmu, že sa snažila zneužiť svoje dominantné postavenie na poli operačných systémov, aby na úkor konkurencie presadila svoje ďalšie produkty.

Netscape a ostatní

K zneužitiu monopolného postavenia malo dôjsť tým, že Microsoft už do operačného systému Windows 95 začal pridávať funkcie, ktoré predtým existovali len vo forme samostatných aplikácií od rôznych dodávateľov. Keďže windowsy sú takmer jediným operačným systémom, ktorý používajú majitelia pécečiek, táto prax podľa žalujúcej strany ohrozila výrobcov spomínaných programov. Kto by si kupoval ich produkty, ak môže mať porovnateľné programy zadarmo ako súčasť operačného systému?

Asi najviac na verejnosti zarezonoval príklad spoločnosti Netscape. Jej webový prehliadač nedokázal obstáť v konkurencii s prehliadačom Internet Explorer, ktorý Microsoft urobil súčasťou windowsov, a tak ho prakticky rozdával zadarmo. V najnovších Windows XP medzitým pribudli ďalšie funkcie, ako je multimediálny prehrávač alebo softvér na úpravu digitálnych fotografií.

Microsoft sa proti obvineniam z monopolného postavenia bránil argumentmi o technickom pokroku. Podľa šéfa Billa Gatesa je rozširovanie možností operačného systému súčasťou jeho zdokonaľovania. A z dokonalejšieho systému majú konečný úžitok predovšetkým zákazníci.

Potvrdená dohoda

Pôvodný sudca Thomas Jackson v roku 2000 rozhodol, že Microsoft zneužil svoje postavenie na trhu s operačnými systémami a má sa rozdeliť na dve menšie spoločnosti. Jedna by predávala len operačné systémy, druhá len aplikácie.

Proti tomuto rozhodnutiu sa Microsoft odvolal na federálny súd. Ten 28. júna 2001 rozhodol, že Microsoft sa deliť nebude. Prípad sa opäť ocitol na nižšom súde, sudcom však už nebol T. Jackson. Federálny súd rozhodol o jeho odvolaní z prípadu. Dôvodom mala byť jeho priveľká zaujatosť voči Microsoftu. Prípadom bola poverená Colleen Kollarová-Kotellyová.

Tá zverejnila svoje rozhodnutie rok po tom, čo došlo k dohode medzi Microsoftom, ministerstvom spravodlivosti a deviatimi žalujúcimi štátmi. K dohode došlo v novembri 2001 a spomínané štáty po jej podpísaní odstúpili od žaloby. Microsoft sa v dohode zaviazal, že sprístupní takzvané komunikačné protokoly k sporným častiam svojho operačného systému. Spoločnosť ich tento rok skutočne začala zverejňovať. V praxi to znamená, že výrobcovia počítačov a zákazníci môžu zrušiť prístup k webovému prehliadaču Internet Explorer či multimediálnemu prehrávaču Windows Media Player.

Sudkyňa C. Kotellyová uznáva, že Microsoft sa do istej miery správal monopolne. Jej rozsudok však ukladá Microsoftu v zásade rovnaké povinnosti ako vlaňajšia dohoda, len ich ešte viac sprísňuje. Týka sa to najmä dozoru nad dodržiavaním dohody. Pôvodne mal nad všetkým dozerať technický výbor, v ktorom mohli byť aj predstavitelia spoločnosti. C. Kotellyová určila nezávislý dozorný orgán. Tieto opatrenia považuje za dostatočné.

Rôzne reakcie

„Sme radi, že súd v podstate potvrdil dohodu, ktorú sme dosiahli s deviatimi štátmi a federálnou vládou,“ uvádza sa v reakcii Microsoftu na rozsudok. „Je to tvrdý, ale poctivý kompromis. Kladie na nás zvýšené nároky, ale umožňuje nám pokračovať v inovácii našich produktov tak, aby zohľadňovali meniace sa potreby zákazníkov.“

Minister spravodlivosti štátu Connecticut Richard Blumenthal označil súdne rozhodnutie za „historické“, pretože deväť štátov, ktoré vytrvali a pokračovali v spore, dosiahlo viac ako federálna vláda. Aj keď to nie je ideálny výsledok, viac sa už nedalo dosiahnuť.

Kalifornský právnik Rich Gray, ktorý sa špecializuje na protimonopolné právo a celý proces sledoval už od jeho začiatku, tvrdí, že rozsudok znamená „veľké víťazstvo pre Microsoft a čierny deň pre protimonopolné právo, zákazníkov a celý počítačový priemysel“.

„Pre Microsoft je to faktické víťazstvo,“ hovorí R. Gray. „Aj keď sa jeho predstavitelia tvária ako ťažko potrestaní, v zákulisí určite otvárajú fľaše so šampanským. Ako protimonopolnému právnikovi sa mi tento prípad zdá nebezpečným precedensom. Spoločnosti bolo jednoznačne dokázané, že si ilegálne udržiavala monopolné postavenie, a pritom bola potrestaná veľmi mierne.“

Podstatné však je, že všetky zúčastnené strany vyjadrili s rozsudkom spokojnosť. Pravdepodobne sa teda nikto neodvolá a päťročný súdny spor sa definitívne skončil.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS