ČLÁNOK
Rozhovory o EFSAL by mali skončiť v januári alebo februári
19. decembra 2000

Rozhovory Svetovej banky (SB) so slovenskou vládou o pôžičke EFSAL (Enterprise and Financial Sector Adjustment Loan) by sa mali ukončiť v priebehu prvých dvoch mesiacov budúceho roka. Plán pôžičky sa doteraz nezmenil, rokovania pokročili a hýbu sa vpred. V Bratislave to uviedol riaditeľ SB pre región strednej a východnej Európy Roger Grawe. „S napĺňaním časového harmonogramu preto neočakávam žiadne problémy,“ povedal.

Ako ešte koncom septembra informovali predstavitelia Svetovej banky a ministerstva financií, prvé prostriedky z pôžičky EFSAL by mohli na Slovensko prísť v prvom kvartáli roku 2001. Celková výška pôžičky ešte nebola presne určená, mala sa však podľa vtedajšieho vyjadrenia pohybovať na úrovni 300 mil. USD. V návrhu Programu pomoci krajiny (Country Assistance Strategy – CAS) Svetovej banky sa uvádza navrhovaná výška EFSAL 350 mil. USD. Ministerka financií koncom novembra pre SITA uviedla, že finančné náklady spojené s reštrukturalizáciou bankového sektora by v roku 2001 mohli byť kryté kombináciou emisie reštrukturalizačných dlhopisov, prostriedkami z pôžičky Svetovej banky EFSAL a z úveru od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Jednou z podstatných podmienok na poskytnutie EFSAL úveru je schválenie Staff-Monitored Program (SMP), o ktorom v súčasnosti rokuje misia Medzinárodného menového fondu (MMF) so slovenskou stranou.

Ako pre agentúru SITA začiatkom decembra povedal hovorca ministerky financií Peter Švec, návrh SMP bude obsahovať konkrétne ciele, spôsoby, ako ich dosiahnuť, a tiež časové horizonty. Podľa neho by mal dokument obsahovať predovšetkým makroekonomické zámery pre rok 2001, súčasťou materiálov však bude i strednodobý finančný výhľad.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS