ČLÁNOK




Rozhodnutie vlády neuplatňovať korekčný mechanizmus do roku 2022 reaguje podľa MF na odporúčanie EK
23. júla 2021

Rozhodnutie vlády neuplatňovať korekčný mechanizmus do roku 2022 reaguje na odporúčanie Európskej komisie povoliť dočasný odklon od smerovanie k vyrovnanému rozpočtu. Aj medzinárodné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond, Európska fiškálna rada či OECD odporúčajú len postupné a opatrné smerovanie k reštriktívnej fiškálnej politike. Konsolidácia sa preto plánuje od roku 2023, čo uvádza aj vládny Program stability. Ministerstvo financií to uviedlo v reakcii na vyjadrenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá vyjadrila nesúhlas s rozhodnutím vlády nespustiť korekčný mechanizmus do konca roka 2022. Naopak, spustený korekčný mechanizmus by podľa rady umožnil sústrediť sa na zlepšovanie štrukturálneho salda už od budúceho roku.

Logika korekčného mechanizmu spočíva podľa rezortu financií v tom, že korekcia má zasiahnuť v prípade, ak Slovensko nepostupuje dostatočne rýchlo k takzvanému vyrovnanému rozpočtu. Minulý rok však ovplyvnila verejné financie na Slovensku pandémia, čo zodpovedá podľa ministerstva takzvaným výnimočným okolnostiam, kedy sa korekčný mechanizmu neuplatňuje. Z toho dôvodu sa neidentifikovalo odchýlenie za minulý rok ani zo strany Ministerstva financií SR a ani zo strany Rady pre Rozpočtovú zodpovednosť. Prípadné navrhnutie korekčného mechanizmu by teda nemalo podľa rezortu financií ekonomickú ani právnu oporu.

V tomto roku sa ekonomická situácia na Slovensku zlepšila a aktuálne prognózy podľa rozpočtovej rady predpokladajú rast slovenskej ekonomiky. Na základe toho vláda schválila ukončenie výnimočných okolností k 30. júnu 2021. Podľa názoru Rady pre rozpočtovú zodpovednosť by sa podľa pravidiel vzhľadom na súčasný stav verejných financií mal zároveň s ukončením výnimočných okolností opäť spustiť korekčný mechanizmus.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 3. 2024

USD 1,081 0,000
CZK 25,305 0,014
GBP 0,855 0,003
HUF 395,260 0,140
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS