ČLÁNOK
Rozhodnutie Standard & Poor’s trh neprekvapilo
9. novembra 2000

Svetová ratingová agentúra Standard & Poor’s zvýšila ratingový výhľad Slovenska z hodnotenia „stabilný“ na „pozitívny“ po tom, ako tak v utorok urobila agentúra Moody’s Investors Service. Agentúra zároveň potvrdila hodnotenie Slovenskej republiky, ktoré je „BBB+“ pre dlhodobé úvery v domácej mene, „A-2“ pre krátkodobé úvery v domácej mene, „BB+“ pre dlhodobé úvery v zahraničnej mene a „B“ pre krátkodobé úvery v cudzích menách.

Trojicu najvýznamnejších ratingových agentúr dopĺňa medzinárodná agentúra Fitch IBCA, ktorá k zmene výhľadu SR zatiaľ nepristúpila. Jej experti by mali Slovensko navštíviť do konca tohto mesiaca. Podľa B. Schmögnerovej totiž k pozitívnemu postoju agentúr voči SR prispela určite aj návšteva ich expertov na Slovensku. Standard & Poor’s ju uskutočnila 5. októbra tohto roka, Moody’s 13. októbra.

Zvýšenie ratingového výhľadu Slovenska agentúrou Standard & Poor’s, ktoré nasledovalo utorkové rozhodnutie agentúry Moody’s Investors Service o zlepšení výhľadu SR, ekonomickí analytici očakávali. Ako pre SITA uviedol analytik ČSOB Ľudovít Ódor, skúsenosti pri ratingovom hodnotení jednotlivých krajín ukazujú, že ak k zmene hodnotenia pristúpi jedna renomovaná agentúra, väčšinou ju nasledujú aj ďalšie. „Pre jednotlivých účastníkov trhu preto nebolo rozhodnutie Standard & Poor’s prekvapením,“ skonštatoval analytik. Ako uviedol, zvýšenie výhľadu SR ďalšou spomedzi troch najvýznamnejších svetových ratingových agentúr potvrdzuje, že rizikovosť investovania na Slovensku sa znižuje.

„Agentúry zlepšením výhľadu naznačujú, že v prípade ďalšieho pokroku Slovenska pri uskutočňovaní štrukturálnych reforiem, predovšetkým pri privatizácii bánk a energetických podnikov, bude ich ďalším krokom samotné zvýšenie ratingu našej krajiny,“ povedal Ľ. Ódor. Za predpokladu, že privatizácia bude pokračovať v súlade s časovým plánom, jeho to podľa neho reálne v druhej polovici budúceho roka. Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová v tejto súvislosti už vyjadrila svoju vieru, že samotný posun ratingového hodnotenia zo súčasného špekulatívneho do investičného pásma by sa mohol uskutočniť do konca tohto volebného obdobia, čiže do septembra 2002.

Keďže finančné trhy zlepšenie výhľadu SR ďalšou agentúrou predpokladali, slovenská koruna nezaznamenala voči euru taký výrazný pohyb, ako to bolo po utorkovom zvýšení výhľadu, keď v krátkom čase posilnila o 30 halierov. Zhodnotenie však koruna zaznamenáva na devízovom trhu už od rána, keď ju banky kótovali na úrovni 42,850 / 910 SKK/EUR. Aktuálna úroveň predstavuje 42,680 / 730 SKK/EUR.

Podľa Ľ. Ódora k tomuto pozitívnemu vývoju prispieva okrem priaznivého postoja ratingových agentúr tiež najnovšia hodnotiaca správa SR zo strany Európskej komisie, ktorá po prvýkrát charakterizuje našu ekonomiku ako fungujúcu trhovú. Tieto faktory dokázali podľa analytika eliminovať aj obavy zo sobotňajšieho referenda o predčasných parlamentných voľbách. Tie sa však na finančných trhoch po zverejnení viacerých prieskumov verejnej mienky, ktoré predpovedajú jeho neúspech výrazne zmiernili.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS