ČLÁNOK
Rozhodnutie PMÚ môže posilniť vplyv Slovnaftu na cenotvorbu
22. septembra 2000

Rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktorým povolil koncentráciu spoločností Slovnaft a MOL, posilní vplyv týchto firiem na cenotvorbu pohonných hmôt vo veľkoobchode. Obe spoločnosti boli doposiaľ v konkurenčnom postavení, jedinou reálnou alternatívou nákupu ostáva po ich zlúčení rafinéria OMV. V reakcii na rozhodnutie PMÚ to pre agentúru SITA povedal riaditeľ spoločnosti Aral Slovakia, s.r.o., Bratislava Roman Chudo.

Situácia v maloobchodnom predaji pohonných hmôt sa podľa konateľa firmy Acord, s.r.o. zastupujúcej koncern Avanti Ivana Olšinu radikálne nezmení. „Rozhodnutie v prijatom znení sa dalo očakávať,“ zdôraznil v rozhovore pre agentúru SITA.

Majitelia menšieho počtu čerpacích staníc v SR nemajú vlastnú rafinériu, pohonné hmoty musia preto kupovať zvonka. Okrem Slovnaftu, OMV a MOL, môžu využívať aj Českú rafinérsku, ktorá však nemôže kontinuálne zásobovať slovenský trh.

Aral Slovakia prevádzkuje na Slovensku desať čerpacích staníc. Posledný predbežný plán počíta s ich rozšírením na dvadsať, čo však závisí od rozhodnutia, či sa bude firma koncentrovať iba na oblasť Bratislavy, alebo na celé územie Slovenska. Avanti kontroluje 31 čerpacích staníc a spolu s firmou Shell si tak drží tretiu pozíciu na slovenskom trhu. Hlavná výstavba už bola podľa I. Olšinu ukončená, investičný plán počíta ešte so štyrmi až piatimi novými čerpacími stanicami.

Slovnaft vlastní v SR 316 a MOL 14 čerpacích staníc. Druhým najväčším prevádzkovateľom je OMV so 63 čerpacími stanicami.

PMÚ schválil koncentráciu spoločností MOL Magyar Olaj- és Gázipari Rt a Slovnaft, a.s., Bratislava za dvoch podmienok. Podľa prvej nemôžu účastníci správneho konania zvyšovať do konca roka 2004 počet čerpacích staníc pohonných hmôt oproti stavu ku dňu podpísania Zmluvy o kúpe a upísaní akcií, ktorá bola uzavretá 30. marca tohto roku. Druhá podmienka zakazuje Slovnaftu zvyšovať trhový podiel novou výstavbou čerpacích staníc.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS