ČLÁNOK
Rozhodnúť o akciách Slovnaftu je potrebné čo najskôr
24. augusta 2000

Rozhodnutie o spôsobe naloženia so 7% akcií Slovnaftu z portfólia FNM by sa malo prijať čo najskôr. Pre agentúru SITA to vo štvrtok uviedol prezident Fondu národného majetku (FNM) SR Jozef Kojda. „Ak by vláda rozhodla o tom, že sa za dlhopisy budú vymieňať aj ďalšie akcie Slovnaftu – okrem už schválených troch percent – nemožno znovu čakať celé mesiace“, dodal Kojda. Dôvodom je blížiaca sa splatnosť dlhopisov, s ktorou sa podľa neho bude aj úmerne znižovať ochota majiteľov dlhopisov vymeniť ich za akcie.
Prezident FNM ocenil schválené rozhodnutie o výmene časti akcií Slovnaftu za dlhopisy. Negatívom je však podľa neho zníženie pôvodného podielu akcií určených na výmenu za dlhopisy z 5% na 3%. Tento fakt totiž môže podľa Jozefa Kojdu negatívne ovplyvniť výdavkovú časť budúcoročného rozpočtu, v ktorom by bolo potrebné na výplatu dlhopisov FNM vyčleniť vyššiu čiastku.
V pôvodnom návrhu na naloženie s 10% akcií spoločnosti Slovnaft v portfóliu FNM sa totiž počítalo s výmenou 5% akcií za dlhopisy. K zníženiu predpokladaného podielu došlo až na rokovaní vlády, pričom podľa ministerky pre správu a privatizáciu národného majetku Márie Machovej sa 500 tisíc kusov akcií, teda asi 3 % základného imania spoločnosti, vymení cez kapitálový trh za dlhopisy FNM. Zvyšný podiel ostane vo vlastníctve fondu, pričom sa uvažuje o jeho výmene za akcie VSŽ Košice v držbe Transpetrolu v pomere 3 akcie VSŽ za jednu akciu Slovnaftu. Podľa pôvodného návrhu FNM sa zvyšná polovica akcií mala byť predaná výberovým konaním alebo na verejných trhoch.
Rokovanie medzi ministrom hospodárstva a prezidentom FNM o navrhovanej alternatíve výmeny akcií Slovnaftu za akcie VSŽ sa zatiaľ neuskutočnilo. Ako však pre agentúru SITA povedal hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik, ministerstvo má záujem presunúť akcie VSŽ z Transpetrolu, pretože už viackrát deklarovalo odklon energetických podnikov od aktivít, ktoré priamo nesúvisia s predmetom ich činnosti. Na realizáciu tohto kroku existuje viacero alternatív a výmena za akcie Slovnaftu je jednou z nich. Termín rokovania s prezidentom FNM však zatiaľ nie je upresnený.
Akcie Slovnaftu získal FNM v máji tohto roka od spoločnosti Slovintegra na základe dohody o urovnaní, kedy získal 1 646 895 kusov akcií v nominálnej hodnote 1 000 Sk, čo predstavuje 10-percentný podiel na základnom imaní Slovnaftu. Akcie Slovnaftu sa v súčasnosti na slovenskom trhu obchodujú pri priemernej cene okolo 580 Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS