ČLÁNOK
Rokovania Orbána s Von der Leyenovou o sankciách nepriniesli pokrok, hovoriť bude aj s Macronom
11. mája 2022

Rokovania predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej s maďarským premiérom Viktorom Orbánom o ďalšom balíku sankcií na Rusko za jeho vojnu na Ukrajine nepriniesli v pondelok pokrok. Politici sa stretli večer v Budapešti a podľa Von der Leyenovej rozhovory pomohli ujasniť otázky týkajúce sa sankcií a energetickej bezpečnosti. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona informoval, že bude v utorok hovoriť s Orbánom o potenciálnom zákaze dovozu ruskej ropy do Európskej únie (EÚ). Na videokonferencii sa zúčastní aj Von der Leyenová, uvádza agentúra AP.

Podľa maďarských médií bude v tejto súvislosti v stredu nasledovať stretnutie vyslancov 27 členských štátov EÚ.

Von der Leyenová navrhla, aby v rámci nového sankčného balíka členské štáty do šiestich mesiacov postupne ukončili dovoz surovej ropy a do konca roka aj dovoz ropných produktov. Orbán odmieta hlasovať za, pričom tvrdí, že by to malo na maďarské hospodárstvo efekt atómovej bomby a zničilo by to jej stabilné energetické zásoby.

Zdroje EÚ podľa BBC naznačujú, že Európska komisia ponúka prístup k moru na dovoz neruskej ropy do vnútrozemských krajín ako Maďarsko, Slovensko a Česko. Maďarsko chce stovky miliónov eur na prispôsobenie svojich hlavných rafinérií na odber ropy Brent. Vláda v Budapešti sa tiež snaží spojiť akýkoľvek finančný kompenzačný balík s uvoľnením 7,2 miliardy eur, zadržaných Maďarsku z balíka obnovy po pandémii v súvislosti s otázkami právneho štátu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

https://www.bbc.com/news/live/world-europe-61353374


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS