ČLÁNOK
Rokovania o výstavbe elektrárne Shen Tou úspešne zavŕšené
22. januára 2002

Obchodné rokovania o financovaní projektu výstavby tretieho a štvrtého bloku čínskej elektrárne Shen Tou, na ktorom sa so súhlasom čínskej vlády budú subdodávkami podieľať aj Slovenské energetické strojárne, a.s., (SES) Tlmače, boli úspešne zavŕšené. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Kopernická z Eximbanky SR.

Výsledkom niekoľkoročných česko-slovensko-čínskych rokovaní bolo uzatvorenie vývozného obchodného kontraktu už v decembri roku 1999 medzi podnikmi Škodaexport, Škoda Energo, Škoda Praha a SES na jednej strane a čínskou štátnou spoločnosťou China Electric Power Technology Import and Export Corporation na strane druhej. Realizácii projektu však bránili nevyjasnené vzťahy medzi českou Eximbankou a čínskou exportno-importnou organizáciou CETIC. Po ich vyriešení bola koncom minulého roka podpísaná úverová zmluva, na základe ktorej bude financovanie projektu realizované formou exportného odberateľského úveru vo výške 80 % celkovej vývoznej ceny hmotných dodávok. Úver s dobou čerpania 4 roky a dobou splácania 4,5 roka poskytne Česká exportná banka čínskej banke Bank of China. Poistený je v českej Exportnej garančnej a poisťovacej spoločnosti, pričom slovenský podiel je zaistený Eximbankou SR.

Zmluvu o spolupráci pri realizácii tohto projektu podpísali českí vývozcovia a SES v novembri minulého roka. Obchodným vedením vývozu zariadení a služieb podľa vývozného kontraktu bola na základe zmluvy poverená česká spoločnosť Škodaexport. Dodávky SES pre tento projekt, ktoré zahŕňajú hlavne kotle a kotliarsku techniku, predstavujú na celkovej hodnote kontraktu približne tretinový podiel, čo je v prepočte viac ako 4 mld. Sk. Hodnota celého kontraktu je takmer 270 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS