ČLÁNOK
Rokovania o fúzii medzi Commerzbank a UniCredito neúspešné
12. septembra 2001

Rokovania o akvizícii nemeckej banky Commerzbank AG jej talianskym konkurentom UniCredito sa v utorok skončili neúspešne kvôli rozdielnym názorom oboch strán ohľadne ceny. Príčinou názorových rozdielov bol prudký pád cien akcií oboch bánk v uplynulom mesiaci, spôsobený práve nepotvrdenými správami o fúzii.

Predstavitelia Commerzbank oznámili, že sú ochotní rokovať s inými možnými partnermi, pokiaľ budú na to vhodné podmienky. Najpravdepodobnejším kandidátom je banka, ktorá nie je nemecká. Dodali, že medzi bankami UniCredito a Commerzbank sa nikdy neuskutočnili rokovania o fúzii, pričom vedenia oboch bánk sa nachádzali iba v počiatočnej fáze vzájomnej výmeny ideí ohľadne možného vytvorenia veľkej medzinárodnej banky. Commerzbank sa snaží zredukovať svoje náklady a uskutočniť vlastnú reštrukturalizáciu.

Od vzniku správ o fúzii na začiatku augusta poklesli ceny akcií banky UniCredito približne o 18 % a akcie Commerzbank o 12 %. Ak by UniCredito uskutočnila akvizíciu Commerzbank, vznikla by 10. najväčšia európska banka podľa výšky trhovej kapitalizácie a zároveň by išlo o najväčšiu fúziu dvoch bánk z rozdielnych krajín v histórii Európy. Druhá najväčšia talianska banka UniCredito by tak získala silné postavenie na lukratívnom nemeckom trhu a Commerzbank by bola chránená voči nepriateľskej akvizičnej ponuke.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS