ČLÁNOK
Rokovania NBS a KBC v piatok na úrovni právnych expertov
1. decembra 1999

Belgická banka KCB, ktorá je majoritným vlastníkom ČSOB však nezaslala Národnej banke Slovenska (NBS) oficiálnu listinu o predlžení termínu. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Ján Onda, po telefonickom hovore s predstaviteľov KBC s NBS, belgická banka totiž nevidí dôvod na predlžovanie ponuky. „Už v piatok sa uskutočnia rokovania na úrovni právnych expertov,“ dodal J. Onda. Podčiarkol pritom, že centrálna banka bude postupovať tak, aby sa príjmy z predaja banky dostali na Slovenska do konca roka.
V štádiu prípravy zmluvy je aj poskytnutie stand-by kreditu pre ČSOB. Vláda poskytne priamy úver banke v celkovej výške 10 mld. Sk formou opakovaných trojmesačných úverov poskytnutých zo štátnych finančných aktív za trhové podmienky. Poskytnutie úveru je viazané na predaj akcií ČSOB z portfólia NBS belgickej banke KBC a na zaplatenie kúpnej ceny. Úroková sadzba sa má odvíjať od sadzieb na medzibankovom trhu, pričom ako referenčná sadzba sa podľa vlády najvýhodnejšie javí BRIBOR. Celková doba poskytovania úveru je stanovená na tri roky v prípade, že arbitrážny súd vo Washingtone nerozhodne v spore medzi SR a ČSOB skôr. Podstatou sporu sú pohľadávky vo výške 15,5 mld. Sk, ktoré si ČSOB nárokuje voči Slovenskej inkasnej jednotke.
O použití príjmov z predaja rozhodne vláda, ministerstvo financií však podľa svojej šéfky bude preferovať splatenie starých záväzkov štátu. Príjmy by mali dosiahnuť výšku 16 až 18 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS