ČLÁNOK
Rokovania medzi Čínou a EÚ skončili bez dohody
25. februára 2000

Štvordňové kolo rokovaní medzi Čínou a Európskou úniou o vstupe ázijskej krajiny do Svetovej obchodnej organizácie skončilo vo štvrtok. Neprinieslo však žiadnu dohodu a diskusie boli zatiaľ odložené na neurčito. „Rozpory sa zmenšili,“ uviedol šéf rokovacieho tímu EÚ Hans-Friedrich Beseler. „K dohode sme však ešte nedospeli.“
V správe EÚ sa uvádza, že rokovacie tímy poskytli Pekingu príležitosť súhlasiť s podmienkami na poslednú chvíľu. Štvordňové kolo rokovaní sa týkalo predovšetkým telekomunikačného sektora a otázok ciel. Predstavitelia EÚ uviedli, že rozhovory sa pretiahli z dôvodu otázok otvorenia trhu poisťovníctva. Čínska strana odmietla prediskutovať požiadavku zo strany Európskej únie na zvýšenie podielu zahraničných investorov v čínskych telekomunikačných sieťach na viac ako 49 %. Na 49-percentnom podiele sa pekinská vláda dohodla v novembri uplynulého roka so Spojenými štátmi.
Nemenovaný európsky diplomat v Pekingu uviedol, že európsky rokovací tím strávil drahocenný čas diskutovaním o záležitostiach, ktoré podľa neho boli stanovené v januári počas posledného kola rokovaní v Bruseli. Štvordňové kolo rokovaní sa začalo v pondelok s optimizmom o uzavretí dohody na oboch stranách. Pôvodne boli rozhovory naplánované na dva dni a ak by dopadli dobre, európsky komisár pre zahraničný obchod Pascal Lamy by okamžite priletel do Pekingu a oficiálne schválil dohodu. Rokovania sa však pretiahli až do štvrtku a výsledkom opäť nie je žiadna dohoda.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS