ČLÁNOK
Róbert Fico vie, že SDKÚ chce z Machovej urobiť poštárku
30. apríla 2001

SDKÚ si chce privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zorganizovať sama. „Z ministerky privatizácie chcú urobiť iba poštárku, čiže niekto jej donesie privatizačný projekt a pani ministerka ho predloží do vlády,“ povedal na margo sporov okolo privatizačnej komisie pre SPP líder strany Smer Róbert Fico.

SDKÚ chce podľa Fica až do konca využiť svoj vplyv, ktorý získala pri vzniku vlády. „SPP totiž spadol pod kuratelu tohto politického zoskupenia a jeho členovia nemajú záujem, aby im tam pobehovala ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku,“ povedal Fico. Ministerka Machová si chce podľa jeho názoru najmä plniť povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo zákona a jednoducho cíti, že ju vytláčajú z tejto zodpovednosti. „Na nič iné nečakajú, len aby sa toho vzdala a oni tam dajú niekoho, kto bude poslušný,“ tvrdí nezávislý poslanec Fico. V súvislosti s návrhom ministerstva hospodárstva, aby predsedom komisie bol vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, Fico poznamenal, že by bolo čudné, keby to tak nebolo. SPP totiž patrí tejto strane a tá ho bude privatizovať podľa svojich predstáv.

O konečnej podobe osobitnej pracovnej komisie, ktorá má zabezpečiť dohľad štátu nad procesom privatizácie SPP, má rozhodovať koaličná rada. Podľa správy, ktorú minulý týždeň na rokovanie kabinetu predložil minister hospodárstva Ľubomír Harach, predsedom komisie mal byť vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Malo by sa tiež zmeniť personálne obsadenie komisie. Ministerka privatizácie Mária Machová však uplatnila právo veta, a tak bolo rokovanie o správe o stave privatizácie SPP prerušené. Ministerka opätovne upozornila na fakt, že právomoci jej rezortu sú jasne určené. Podľa nej existujú aj iné prípady, kedy sa spochybňujú právomoci ministerstva vstúpiť do procesu privatizácie. Ako M. Machová zdôraznila, na koaličnej rade otvorí otázky kompetencií, ústavnej zodpovednosti a trestnoprávnej zodpovednosti v privatizácii SPP. Pracovná komisia na prípravu, koordináciu a kontrolu privatizácie SPP má rozhodovať o strategickom postupe procesu privatizácie podniku a o výbere jeho nadobúdateľa. Komisia má však len poradný charakter a nemôže zmeniť rozhodnutie vlády o výške privatizovanej účasti v SPP. Členmi komisie sú zástupcovia rezortného ministerstva privatizácie, ministerstva hospodárstva, Fondu národného majetku a Národnej rady SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS