ČLÁNOK
Róbert Fico sa neštíti ani najhrubšieho populizmu
7. februára 2002

Predstavitelia strany Smer nesúhlasia so snahami vlády zvaliť vinu za prípadné straty pri investovaní do nebankových finančných inštitúcií len na radových vkladateľov. Pokiaľ sa potvrdia informácie o krachu zatvorených pobočiek nebankových subjektov a ľudia prídu o peniaze, zodpovednosť podľa predsedu strany Roberta Fica neponesie len vláda. „Podiel na zodpovednosti podľa lídra Smeru mali aj médiá, ktoré masovo púšťali dobre platené reklamu v súčasnosti pravdepodobne krachujúcich spoločností,“ citovala R. Fica agentúra SITA.

Predseda Smeru oboznámil novinárov tiež s výzvou strany, aby vláda rokovaním s ostatnými nebankovými subjektmi získala informácie o ich solídnosti a schopnosti plniť sľubované výnosy. V prípade, že subjekty odmietnu, má vláda iniciovať urýchlené prijatie právnej úpravy, ktorá im uloží povinnosť zverejniť požadované informácie pod hrozbou prísnych sankcií. V prípade odôvodnených obáv z krachu ďalších podobných subjektov má vláda voči nim prijať okamžité opatrenia, najmä však zabezpečiť ich majetok na uspokojenie nárokov veriteľov.

R. Fico tiež v mene strany Smer požiadal vládu o hľadanie možností odškodnenia poškodených ľudí. Líder Smeru navrhol ako zdroj krytia strát prostriedky, ktoré by podľa neho mohla vláda získať znížením vysokej provízie, prisľúbenej privatizačnému poradcovi pri predaji akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Návrh mladého ambiciózneho politika nesie všetky znaky populizmu. Je to pochopiteľné, inak by musel priznať, že časť jeho voličov nedokáže rozoznať prachobyčajný podvod od investičnej príležitosti. Otázka je, či im nereálnym „haraššním“ pomôže. Sebe áno, inak by to nerobil.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS