ČLÁNOK
Riešením terajšej globálnej krízy je nový finančný systém
21. marca 2001

Vo vytvorení nového Bretton-Woodského systému vidí Hartmut Cramer z ekonomického časopisu Executive Inteligence Review jediné možné riešenie súčasnej globálnej finančnej krízy. „Keďže sa rozpadá celý finančný systém, sme svedkami systematickej krízy s globálnymi dôsledkami,“ uviedol na tlačovej besede v Bratislave H. Cramer. Ako dodal, svet potrebuje strategickú spoluprácu mnohých krajín a hlavnými iniciátormi musia byť krajiny Európy, Ázie a Ruska, pričom zmena je potrebná aj v USA.

„Negatívny vývoj americkej ekonomiky za posledný rok dramaticky ovplyvnil celý svet,“ zdôraznil H. Cramer. Podľa jeho slov všetky indexy americkej ekonomiky v minulom roku poklesli. Index Nasdaq stratil počas uplynulého roku 60 % svojej hodnoty, rovnako pokles zaznamenal aj Index dôvery spotrebiteľov, ktorý prudko poklesol po ostatných amerických prezidentských voľbách. Dlh americkej ekonomiky narastal v podnikateľskej sfére ako aj v spotrebe domácností. Peňažný agregát M3 sa v americkej ekonomike od roku 1990 takmer zdvojnásobil. Dôvodmi americkej krízy je podľa H. Cramera jej vysoká zadlženosť, nedostatočné sociálne zabezpečenie a rapídny pokles úspor obyvateľstva, ktorý je zapríčinený investovaním do akcií, čo po ich poklese spôsobilo bankroty mnohých obyvateľov USA.

„V roku 2000 vykázala americká ekonomika reálny deficit pri obchode s tovarmi vo výške 450 mld. USD,“ skonštatoval H. Cramer. Podľa neho index Dow Jones práve kvôli stredajšiemu zníženiu úrokových mier americkou centrálnou bankou Fed o pol percentuálneho bodu, poklesol o 2,4 % a je pod hranicou 10 tisíc bodov. Index Nasdaq rovnako v stredu poklesol o 4,8 %.

„Zníženie úrokových mier v USA spôsobí odliv investorov z americkej ekonomiky, a tí budú investovať v Európe alebo Ázii,“ uviedol H. Cramer. Keďže európska ekonomika je podľa jeho slov výrazne previazaná s americkou, keď napríklad Nemecko vyváža 40 % svojej produkcie do USA, európski investori začnú hľadať nové trhy a jediným miestom je oblasť Eurázie. Takýto prístup už zvolilo Nemecko a Taliansko, ktoré svoje pohľadávky z tejto oblasti začalo premieňať na investície, čo podľa H. Cramera je z krátkodobého hľadiska dobrým riešením avšak perspektívne je potrebné vytvoriť práve nový finančný systém


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS