ČLÁNOK
Riešenie v ZSNP má byť kompromisom bánk, FNM a hlinikárne
8. novembra 1999

Konečné rozhodnutie týkajúce sa privatizácie ZSNP, a.s., Žiar nad Hronom a reštrukturalizácie ich úverov musí byť kompromisom prijateľným pre všetky strany, teda pre banky, Fond národného majetku SR (FNM) a samotný ZSNP. Vyhlásil to v piatok po návšteve žiarskej hlinikárne podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. „Pritom ani jednu z týchto otázok nie je možné vyriešiť bez účasti vlády,“ zdôraznil podpredseda predstavenstva a riaditeľ pre stratégiu ZSNP, a.s., Stanislav Drgoňa, ktorý agentúru SITA informoval o priebehu návštevy.
Predstavenstvo ZSNP informovalo podpredsedu vlády, že odstúpením FNM od pôvodnej privatizačnej zmluvy so spoločnosťou Žiarske hutnícke konzorcium (ŽHK) došlo k zneisteniu súčasných aj potenciálnych zahraničných partnerov. Preto bol podaný opätovný návrh na prevod 40 % hlinikárne späť na ŽHK s tým, že zvyšných 34 % by zostalo vo FNM do vyriešenia úverovej reštrukturalizácie ZSNP.
V rámci úverovej reštrukturalizácie sa návrhy pohybujú podľa Drgoňa „v dvoch krajných mantineloch“. V prvom žiadajú tuzemské banky kapitalizovať všetky akcie Slovalca, ktoré je najvýnosnejšou firmou zo skupiny ZSNP, vo svoj prospech. To je však pre akcionárov Slovalca, ktorými sú ZSNP, a.s., EBOR a Hydro Aluminium, neprijateľné. V druhom variante sa uvažuje o prevedení úverov do Konsolidačnej banky, čo odmietajú banky, lebo úvery ZSNP vraj nie sú z dlhodobého hľadiska nedobytné. Kompromisným riešením – prijateľným aj pre EBOR – je predaj prioritných akcií Slovalca a podriadeného úveru tuzemským bankám, z ktorého by ZSNP vyplatila staré úvery.
Podľa S. Drgoňu podpredseda vlády privítal podrobné informácie o uvedených otázkach, nepriklonil sa však k nijakému riešeniu a ani nenačrtol časový horizont, aj keď vyjasnenie vlastníckych vzťahov je veľmi dôležité pre vznik pripravovaných spoločných podnikov so zahraničnými partnermi.
Prezídium FNM SR schválilo v auguste odstúpenie od zmluvy o odplatnom prevode 73,9 % akcií spoločnosti ZSNP, a.s., v Žiari nad Hronom, uzatvorenej so spoločnosťou ŽHK. Ako dôvod FNM uviedlo fakt, že ŽHK nezískalo dodatočný súhlas tuzemských veriteľov na odpredaj akcií ako to určovala zmluva. Podľa následných vyjadrení ministerky privatizácie Márie Machovej bude mať ŽHK počas reprivatizácie podniku exkluzivitu.
Predmet podnikania ZSNP Žiar nad Hronom tvorí výroba hliníka v tvaroch, finálnych výrobkov z hliníka, uhlíkatých materiálov, hliníkových odliatkov, oxidov a hydroxidov hlinitých, AKV výrobkov, oceľových kanistrov, vzduchových a olejových čističov, či kolektorov a solárnych zariadení.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS