ČLÁNOK




Riaditeľ Unicomu považuje návrh zákona o e-podpise za chybný
25. januára 2002

Prepracovaná verzia poslaneckého návrhu zákona o elektronickom podpise limituje užívateľov uplatňovaním viacerých požiadaviek na jeho využívanie, ako stanovuje smernica Európskej únie čí zákony susedných krajín. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede Radimír Rexa, generálny riaditeľ spoločnosti Unicom, ktorá sa zaoberá výhradne vzdialenými dátovými komunikáciami a systémami pre elektronické bankovníctvo.

Podľa R. Rexu chyby v prerobenej verzii návrhu sú tak pri úprave obyčajného alebo statického elektronického podpisu, ako aj pri zaručenom či pokročilom elektronickom podpise. V definícii obyčajného e-podpisu totiž podľa neho chýba vzťah podpisu k podpisovateľovi, neumožňuje teda overiť podpisovateľa, čo ho robí prakticky nezmyselným. V navrhovanej definícii zaručeného podpisu kritizoval riaditeľ Unicomu najmä požadovanie certifikovaného prostriedku na vytvorenie podpisu a kvalifikovaného certifikátu na jednoznačné spojenie podpisu s podpisujúcim. „Text návrhu naznačuje, že prísnejšie požiadavky na užívateľa by mohli byť aj záujmom predkladateľov,“ dodal R. Rexa.

Svoju nespokojnosť so súčasným návrhom zákona o elektronickom podpise vyjadrili aj predstavitelia Slovenskej asociácie pre elektronický obchod (SAEC). Za jeho zásadné problémy považujú napríklad absenciu téz k vykonávacím predpisom či nedostatočné vymedzenie pôsobnosti, činnosti a zodpovednosti registračnej autority. Podľa SAEC návrh ani nedeklaruje právnu relevantnosť elektronického a klasického písomného podpisu.

Pracovná skupina pri Slovenskej informatickej spoločnosti (SIS), ktorá pripravovala poslanecký návrh zákona, tvrdenia riaditeľa Unicomu odmieta. Ako vo svojom stanovisku SIS uviedla, návrh zákona je kompatibilný s legislatívou Európskej únie a kritika R. Rexu nie je opodstatnená.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS