ČLÁNOK
Riadiaci výbor naďalej rokuje so záujemcom o akcie Globtelu
3. januára 2001

Riadiaci výbor na predaj 36-percentného balíka energetických podnikov v spoločnosti Globtel, a.s. naďalej analyzuje ponuku združenia investorov, ktorú dostal v decembri minulého roku.

Riadiaci výbor pre predaj akcií Globtelu ponuku združenia investorov, ktoré sa o akcie Globtelu zaujíma, nezamietol. Ponuka investorov stále platí, pričom negociácie s ním budú ďalej prebiehať. Pre agentúru SITA to povedal hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik. Hovorca odmietol špecifikovať konzorcium, ktoré má záujem o akcie Globtelu. Ako však potvrdil, ide o združenie, ktoré na Slovensku nepriamo už dávnejšie vyvíja svoje aktivity.

Ako P. Benčurik uviedol, riadiaci výbor je stále presvedčený, že v prípade oživenia trhu s telekomunikačnými akciami je predaj akcií prostredníctvom verejného trhu (IPO) najvhodnejšia forma, pretože má aj dodatočné efekty, ktoré sa nedajú vyjadriť priamo v peniazoch. „Riadiaci výbor už od začiatku tohto roka vyvinie na poradcu maximálny tlak, aby sa operácia predaja akcií Globtelu čo najskôr ukončila,“ uviedol P. Benčurik.

O predaji prostredníctvom verejného trhu rozhodli akcionári Globtelu v júni minulého roka. Riadiaci výbor zložený zo zástupcov Ministerstva hospodárstva SR, štátom vlastnených akcionárov, spoločnosti France Télécom, poradenskej spoločnosti Credit Suisse First Boston, Lehman Brothers a manažmentu spoločnosti Globtel, schválil v septembri štruktúru transakcie predaja, podľa ktorej sa malo 95 % z predávaného balíka predať cez Londýnsku burzu a zvyšná časť cez BCPB. Koncom septembra došlo kvôli zhoršeným podmienkam na globálnych telekomunikačných trhoch k prerušeniu predaja formou IPO.

Spoločnosť Globtel je jedným z dvoch mobilných operátorov na Slovensku s 56-percentným podielom na trhu GSM. Jeho majoritným 64-percentným akcionárom je francúzska spoločnosť France Télécom. Zvyšné akcie vlastnia slovenské energetické podniky. Za jedenásť mesiacov tohto roka dosiahla spoločnosť zisk pred zdanením, odpismi a úrokmi (EBITDA) vo výške 2,6 mld. Sk. V súčasnosti má Globtel viac ako 560 tis. aktívnych zákazníkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS