ČLÁNOK
Riadiaci výbor analyzuje ponuku na kúpu 36 % Globtelu
21. decembra 2000

Riadiaci výbor pre predaj 36-percentného balíka akcií energetických podnikov v spoločnosti Globtel, a.s., Bratislava dostal ponuku na ich odkúpenie. Výbor ponuku v súčasnosti analyzuje, ako sa však na tlačovej besede vyjadril minister hospodárstva Ľubomír Harach, akcie Globtelu považuje za cennejšie. Záujem prejavilo podľa jeho slov viacero kupujúcich, ponuku však koordinuje jedna inštitúcia.

Paralelne s priamym predajom je pripravené tiež uvedenie akcií prostredníctvom verejného trhu cenných papierov. Tento spôsob predaja považuje minister za veľmi zaujímavý, v súčasnosti ho však limituje výrazný pokles cien akcií telekomunikačných spoločností na kapitálových trhoch. Pred časom sa síce prípravný výbor zhodol na listingu akcií na niektorej svetovej burze, ako aj na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB), alternatívu priameho predaja však privatizačná komisia nikdy nevylúčila.

O predaji prostredníctvom verejného trhu rozhodli akcionári Globtelu v júni tohto roka. Riadiaci výbor zložený zo zástupcov Ministerstva hospodárstva SR, štátom vlastnených akcionárov, spoločnosti France Télécom, poradenskej spoločnosti Credit Suisse First Boston, Lehman Brothers a manažmentu spoločnosti Globtel, schválil v septembri štruktúru transakcie predaja, podľa ktorej sa malo 95 % z predávaného balíka predať cez Londýnsku burzu a zvyšná časť cez BCPB. Koncom septembra došlo kvôli zhoršeným podmienkam na globálnych telekomunikačných trhoch k prerušeniu predaja formou IPO (Initial Public Offering).


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 1. 2021

USD 1,213 0,007
CZK 26,161 0,024
GBP 0,891 0,000
HUF 358,520 1,870
CAD 1,544 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS