ČLÁNOK
Reorganizácia SPP sa má uskutočniť do konca roka 2003
19. novembra 2002

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) čaká zmena organizačnej štruktúry. Reorganizácia by sa mala uskutočniť v najbližšom období a skončiť do konca roka 2003. Dovtedy sa totiž musí prispôsobiť legislatíve Európskej únie (EÚ), ktorá vyžaduje oddelené účtovníctvo pre základné činnosti, ktoré plynárenská firma realizuje. Agentúru SITA o tom informoval prezident Gaz de France International (GdF) Jacques Deyirmendjian.

SPP bude mať po reorganizácii celkom sedem divízií. Tri hlavné budú predstavovať tranzit plynu, preprava a distribúcia a tiež obchod s plynom. Okrem toho v SPP vzniknú štyri podporné oblasti. Ide o ekonomicko-finančné riadenie, ľudské zdroje, informačné technológie a poslednou je obstarávanie a logistika.

GdF, ktoré je jedným z akcionárov SPP, absolvovalo podobný proces v rokoch 2000 až 2001. V rámci nej osamostatnili využívanie zdrojov plynu, prepravu, distribúciu, predaj a služby spojené s dodávkami plynu. Neisté je podľa J. Deyirmendjiana prípadné ďalšie delenie aktivít v oblasti tranzitu plynu. „Bude to však závisieť od definitívnej podoby druhej direktívy EÚ zameranej hlavne na otváranie trhov s plynom, ktorá by mala byť prijatá v najbližších dňoch,“ uviedol Deyirmendjian. Upozornil tiež, že po vstupe SR do EÚ sa práve tranzit plynu stane najdôležitejšou aktivitou v rámci SPP.

Na margo druhej direktívy, Deyirmendjian povedal, že európska integrácia je dôležitejšia ako pohodlie jednotlivých plynárenských spoločností, ktoré doteraz ťažili z domácich monopolov. Aj GDF je preto pripravené na tento proces a počíta s tým, že príde o časť odberateľov na domácom trhu. Kompenzovať to chcú prienikom na iné sektory v rámci budúceho zjednoteného trhu s plynom. Orientovať sa v budúcnosti chcú práve na európske trhy. Na nich sa snažia presadiť predovšetkým vďaka komplexnému pokrytiu všetkých činností od ťažby plynu až po predaj konečnému spotrebiteľovi. Ťažiť chcú aj z diverzifikácie zdrojov plynu, ktorú majú podľa Deyirmendjiana, zo všetkých plynárenských spoločností v regióne najlepšiu.

Konzorcium nemeckého Ruhrgasu a francúzskeho GDF zvíťazilo v medzinárodnom tendri na predaj 49-percentného podielu v SPP. Ruhrgas a GDF si 49-percentný podiel rozdelili na polovicu, každý získal po 24,5 % akcií SPP. Do akcionárskej štruktúry SPP môže v budúcnosti vstúpiť aj ruský koncern Gazprom, ktorý podľa podpísaných transakčných dokumentov vlastní opciu na kúpu tretinovej časti z predávaného 49-percentného podielu v slovenských plynárňach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS