ČLÁNOK
Rekordný deficit zahraničného obchodu robí korunu zraniteľnejšou pred koncom roka
3. decembra 2001

Korunu viditeľnejšie nezrazili ani správy o októbrových výsledkoch a o ďalších vyhliadkach zahraničného obchodu, ani očakávané výsledky regionálnych volieb. Výraznejšie ju však nepodporili ani opatrné posilňovanie českej koruny.

Októbrovým nečakane vysokým schodkom 9,65 mld Sk sa 12 mesačný kĺzavý schodok posunul na úroveň 9,8% HDP a predpokladáme, že v prípade pokračujúcich tendencií na starne exportu aj importu môže vystúpiť až na 10% HDP na konci roku. Tým by sa rok 2001 dostal na úroveň roku 1998, kedy vznikli silné tlaky na devalváciu koruny. Vážnosť situácie podčiarkuje aj vyhlásenie ministerky financií, ktorá chce iniciovať opatrenia vo fiškálnej politike vlády.

Vývoj zahraničného obchodu robí korunu zraniteľnejšou, najmä po uvedomení si faktu, že najhoršie dva mesiace má zahraničný obchode ešte len pred sebou. Obzvlášť, ak pred záverom roka silnie výpredaj mien na emerging trhoch a uzatváranie krátkodobých pozícií zo strany zahraničných hráčov.

Naopak, korunu môže čiastočne podržať zväčšujúci sa úrokový diferenciál voči svetovým aj lokálnym menám. V kontraste rozhodnutia NBS o ponechaní sadzieb na terajších úrovniach, česká aj poľská národná banka sadzby znižovali.

Česká koruna napriek zníženiu sadzieb stále neopúšťa svoj trend posilňovania, a i keď trh prejavuje silný rešpekt pred hranicou 33,00 Kč za euro, kurz ju ohrozuje čím ďalej sebavedomejšie. Vo vyhlásení ČNB k zníženiu sadzieb banka uviedla, že intervenciami sa nezaoberala a problém silnej koruny sa bude snažiť riešiť optimálnym spôsobom nakladania s privatizačnými príjmami. Na konci týždňa sa česká koruna nachádzala na 33,06 Kč za euro ( asi 16,90 Kč za DEM) a od začiatku roka tak česká koruna získala viac ako 6%.

Predpokladaný vývoj

Vzhľadom k silnejúcim sezónnym javom v ekonomike predpokladáme, že koruna sa bude postupne presúvať bližšie k slabšej strane svojho terajšieho pásma 43,20 – 43,50 Sk za euro pričom na konci roku očakávame kurz mierne nad 43,50 Sk za euro.

V piatok splnili bankové domy povinné minimálne rezervy predpísané centrálnou bankou na mesiac november bez problémov. Komerčné banky pritom ukončili obchodovanie s prostriedkami na účtoch v Národnej banke Slovenska vo výške 28,276 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje plnenie predpísaných rezerv na 100,24 %. Na mesiac december predpísala centrálna banka minimálne rezervy vo výške 32,282 mld. Sk, čo je oproti novembrovému predpisu nárast o 1,036 mld. Sk. „Decembrovú periódu začnú banky v podstave likvidity, keď k nedeli budú plniť rezervy na 87,59 %,“ povedala dílerka Všeobecnej úverovej banky Janka Cidoríková.

Na trhu sa v piatok podľa dílerky sústredili banky najmä na dorovnávanie svojich pozícií. „Niektoré banky využili aj možnosť jednodňovej sterilizácie v centrálnej banke,“ uviedla Cidoríková. Najkratšie splatnosti sa pritom obchodovali v pásme 6,2 až 6,5 % p.a., pričom niekoľko obchodov sa podľa nej uskutočnilo aj na úrovni 6 % p.a. Komerčné banky zobchodovali aj neveľké objemy tom/nextov a jednomesačných úložiek.

„Dlhšie splatnosti sa počas dňa pohybovali na výnosovej krivke 7,5 / 7,7 % p.a.,“ dodala dílerka.

Ministerstvo financií SR vypísalo na budúci týždeň poslednú aukciu štátnych pokladničných poukážok v tomto roku so splatnosťou 273 dní. Štát v aukcii plánuje získať do pokladnice 2,5 mld. Sk, pričom cena nie je obmedzená. Podľa Cidoríkovej by štát mohol akceptovať v utorňajšej aukcii dopyt bánk vo výške okolo 2 mld. Sk. V pravidelnom sterilizačnom repotendri by centrálna banka podľa nej mohla prolongovať splatný objem 21,450 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS