ČLÁNOK
Register účtovných závierok sa od decembra vylepší
2. januára 2015

Register účtovných závierok prináša od decembra 2014 vylepšenia v podobe zmeny dizajnu úvodnej stránky a responzívneho dizajnu aplikácie, takže register bez problémov budú môcť využívať aj majitelia smartfónov a tabletov. Používanie Registra účtovných závierok tak bude jednoduchšie a prehľadnejšie. K dispozícii bude aj anglická verzia stránky.

Lokalizácia stránok Registra do anglického jazyka zjednoduší prístup anglicky hovoriacich užívateľov. Podľa štatistík viac ako 6,5% prístupov na stránky Registra účtovných závierok je zo zahraničia.

Zmena dizajnu úvodnej stránky registra zjednoduší a spojí vyhľadávacie okno do jedného vyhľadávacieho riadku, v ktorom bude možné vyhľadať spoločnosť podľa názvu, IČO a DIČ. Taktiež bude doplnená funkcia, ktorá automaticky doplní zvyšné znaky názvu, IČO alebo DIČ a pribudne aj možnosť priameho vyhľadávania medzi výročnými správami.

Novinka, ktorou je responzívny dizajn aplikácie, umožňuje komfortné zobrazenia stránky registra na mobilných zariadeniach. Mobilná verzia stránky bude dostupná pre platformy Apple iOS, Google Android a Microsoft Windows phone vrátane tabletových verzií.

V neverejnej časti Registra účtovných závierok boli doplnené funkcionality pre administrátorov, ktoré dokážu vyhodnocovať tok dokumentov zasielaných z finančnej správy a do zbierky listín obchodného registra, vyhodnocovať chyby v prípade neuloženia alebo neodoslania dokumentov a spravovať dokumenty tak, aby administrátor registra vedel rýchlejšie reagovať na prípadné dopyty verejnosti.

Register účtovných závierok, ktorý bol spustený v máji minulého roka, významne uľahčuje podnikanie a prispieva k zlepšeniu podnikateľského prostredia na Slovensku. Prostredníctvom registra môžu firmy bezplatne zverejňovať účtovné závierky v zmysle hesla „jedenkrát a dosť“. Podnikatelia od 1. januára 2014 nie sú povinní predkladať účtovné závierky viacerým inštitúciám a v rôznych lehotách, a to podľa právnej formy, či predmetu podnikania. Účtovné závierky predkladajú len finančnej správe. Vďaka novému portálu všetky ostatné štátne inštitúcie tieto informácie získajú bez toho, aby si ich pýtali od samotných podnikateľských subjektov. Ďalšou výhodou registra je aj vytvorenie prístupu verejnosti k týmto údajom, čo prispeje k zvýšeniu transparentnosti.

Projekt Registera účtovných závierok bol zároveň nominovaný IT novinármi a IT organizáciami v súťaži IT projekt roka 2014, a tým sa zaradil medzi 5 najlepších projektov roka 2014. Na kongrese ITAPA 2014 získal tento projekt 3. miesto za prínos pri znižovaní byrokracie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2022

USD 0,957 0,008
CZK 24,650 0,011
GBP 0,903 0,010
HUF 411,720 5,070
CAD 1,316 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS