ČLÁNOK




Recesia zvýši záujem o dôchodky
12. mája 2008

Recesia zvýši záujem o dôchodky
 
Aj keď je recesia nepochybne ekonomickým zlom, má aj svoje svetlé stránky
 
 
To málo, čo je na recesii dobré je, že vystraší tých budúcich dôchodcov, ktoré na svoj dôchodok zatiaľ nemysleli. Pokiaľ k recesii naozaj dôjde, vzrastie rýchlejšie podiel obyvateľov, ktorí začnú pre svoj dôchodok taktiež niečo robiť.
 
Na jednej strane zvýšená neistota ohľadom budúcnosti môže samotnú recesiu zhoršiť a viesť k ďalšiemu poklesu hodnoty investovaného majetku, na strane druhej však taktiež môže prispievať k tomu, že domácnosti budú mať silnejší motív na sporenie do dôchodku, ako čokoľvek iného.
 
Je pravda, že menšia časť ľudí preddôchodkového veku prestane sporiť, pretože odíde do predčasného dôchodku. Počas recesie v Kanade na začiatku 90. rokov sa zdvojnásobil počet zamestnancov, ktorí boli z dôvodu prerušenia prevádzky alebo výluky predčasne penzionovaní. Zatiaľ čo niekoľko rokov pred recesiou bola hlavným dôvodom na predčasný dôchodok choroba alebo invalidita, v dobe recesie prevládali ekonomické faktory.
 
Väčšia časť ľudí však bude pracovať ďalej a žiť vo zvýšenej neistote ohľadom svojich budúcich príjmov. Počas dlhej japonskej recesie výrazne narástol podiel obyvateľov, ktorí začali mať obavy z nedostatočnej výšky svojej penzie. Bankroty niekoľkých známych japonských bánk v rokoch 1996 až 1998 prehĺbili nedôveru v zdravie finančného sektoru a zvýšili obavy zo straty zamestnania. To bolo jediné obdobie, kedy miera úspor japonských domácností počas recesie rástla.
 
Pokračovanie finančnej krízy v USA a jej vyústenie do krachov niekoľkých amerických bánk by mohlo viesť k podobne šetriacim reakciám aj v amerických domácnostiach. Je taktiež možné, že Američania budú šetriť aj viac. Prečo?
 
Japonská spotreba bola síce na útlme, ale za niektoré druhy tovaru sa utrácalo viac. Za peniaze, ktoré by inak odkladali, si Japonci kupovali stál lacnejšie mobily alebo častejšie jazdili na zájazdy. Rastu dopytu po týchto produktoch pomáhalo aj znižovanie ich cien. Za čo by v súčasnej dobe mohli vo väčšej miere utrácať Američania? Zájazdy sú pre nich pri rekordne slabom dolári drahé, mobily už nie sú tak dynamickým artiklom ako predtým a ceny tovaru v amerických obchodoch skôr rastú ako klesajú.
 
Takmer nulové úrokové sadzby v Japonsku potláčali mieru úspor a podporovali spotrebu. Americké sadzby síce počas krátkej doby výrazne klesli, a to tak, že sa dostali v januári prvýkrát od roku 2001 pod infláciu, nominálne ale zostávajú stále zaujímavejšie, ako boli niekoľko rokov po recesii v roku 2001.
 
Japonská deflácia mohla stimulovať spotrebu cez vyššiu reálnu hodnotu našetreného majetku domácností. Americká inflácia naopak reálnu hodnotu majetku znižuje. Američania sa môžu cítiť chudobnejší a preto aj menej utrácať.
 
Aj keď je recesia nepochybne ekonomickým zlom, má aj svoje svetlé stránky. V dobe, kedy sa stále častejšie pripomína, že sa na dôchodok finančne zaisťuje málo ľudí, sa jedna taká malá recesia môže hodiť. Je to síce krutý spôsob, ako prebudiť tých, ktorí už dávno zaspali.
 
 
 
Roman Dvořák
 
(autor je analytik a pôsobí v Pioneer Investments ČR)
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 4. 2024

USD 1,067 0,004
CZK 25,256 0,019
GBP 0,861 0,003
HUF 393,630 0,270
CAD 1,462 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS