ČLÁNOK


,

Realisti vytlácajú optimistov
1. marca 2003

Ked akcioví stratégovia cestujú, tak sa v týchto dnoch zväcša nepriznávajú k svojmu povolaniu. Nemožno totiž vylúcit, že pocas nezáväznej konverzácie sa zo suseda v lietadle vykluje zdeprimovaný súkromný investor na burze, ktorý trpí prepadom kurzov na parkete a ktorý okamžite využije túto príležitost, aby si mohol vybit zlost na nesprávne rady burzových expertov. Steve Galbraith, odborník zodpovedný za akciové investície bankového domu Morgan Stanley reaguje v podobných prípadoch takto: „Ked som pred casom sedel v lietadle, niekto sa ma spýtal, ako si zarábam na chlieb môj každodenný. Mierne som sa strhol, stiahlo sa mi hrdlo a nieco som nezrozumitelne zamrmlal.“ Starosti si vraj dokonca robí aj jeho mama a nástojcivo si kladie otázku, co spravila nesprávne vo výchove svojho syna…

Pýcha predchádza pád

Hlavnou úlohou akciových stratégov je predpovedat vývoj na burze – a to svedomite podla najlepších schopností a možností. Medzicasom sa však ich povolanie stalo všeobecným strašiakom; americkí rodicia nezriedka varujú deti pred tým, aby sa stali odborníkmi na burze. Galbraith sa na to pozerá s úsmevom. Takýto postoj si môže dovolit. Je jedným z mála analytikov, ktorí majú na verejnosti nadalej dobrú reputáciu. Odborný casopis Institutional Investor ho vlani zvolil za najlepšieho akciového stratégia na Wall Street.

Burzoví odborníci a investicní bankári stratili od marca 2000, ked sa skoncila najdlhšia burzová rely v dejinách, na dovtedajšom mimoriadne pozitívnom renomé. Jeden z hlavných dôvodov je jednoduchý: Takmer nijaký expert nepripravil klientov na padajúce kurzy; skoro každý staval na zvyšovanie hodnoty úcastín, hoci bolo pomerne jasné, že burzová obloha sa definitívne zatiahla sivociernymi oblakmi. Zlý imidž na verejnosti, nižšie výkonnostné príplatky k „normálnemu“ platu a úsporný kurz bankových domov majú za následok, že na Wall Street sme svedkami odchodu mnohých doterajších burziánskych superhviezd – nezriedka nedobrovolného. Carlos Asilis opúšta po siedmich mesiacoch stolicku hlavného akciového stratéga bankového domu J. P. Morgan Chase. Ako píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, dôvodom bola skutocnost, že nedostal také vysoké príplatky, ako si pôvodne predstavoval. Asilis zamieril do istého rizikového fondu (Hedgefond), kde si slubuje viac penazí. Aj v dalšej známej americkej banke, Morgan Stanley, dochádza k zmene hlavného investicného stratéga. Barton Briggs sa po dlhých rokoch pôsobenia v tomto legendárnom bankovom dome rozhodol pre iné pôsobisko. Zamýšla založit vlastný Hedgefond. Rizikové fondy ponúkajú podla náhladu mnohých aktérov na parkete omnoho lepšie šance do budúcnosti ako „klasické“ investicné spolocnosti a banky.

V januári dali výpoved hned dvaja známi analytici bankového domu Merill Lynch. Judah Kraushaar a Chris Shilakes si chcú oddýchnut od nárocného povolania, vypnút, porozmýšlat nad sebou a po urcitom case sa znovu vrhnút do pracovného života – nie však bezpodmienecne na burze.

Hlavnou prícinou všeobecnej analytickej depresie je škandál, ktorý sa prevalil na Wall Street pred niekolkými mesiacmi. Na svetlo sveta sa dostal konflikt záujmov mnohých burzových stratégov. Presviedcali zákazníkov, aby kúpili úcastiny tých firiem, od ktorých si ich bankový dom sluboval tucné provízie pri iných obchodoch a pri poradenských službách. Burzoví poradcovia sa teda neorientovali podla záujmu klientov, ale podla strategických smeroviek iných bankových oddelení. Všeobecne známym odstrašujúcim príkladom sa stal Jack Grubman. Ten musel napokon bankový dom Salomon Brothers opustit. Dostal odstupné vo výške 32 miliónov dolárov, z ktorých však musel zaplatit 15 miliónov dolárov ako trest za porušenie stavovských predpisov Zväzu obchodníkov s cennými papiermi.

Konflikt záujmov

Personálne výmeny v strategických oddeleniach významných amerických bánk sa nesú v znamení prevzatia žezla burzovými realistami. Christine Calliesová z Merill Lynch musela koncom roku 2001 odíst, pretože bola neotrasitelnou zástankynou privelmi optimistického náhladu na burzový vývin. Najvyššie vedenie bankového domu však chcelo mat za hlavného burzového stratéga cloveka, co sa nebojí otvorene a na verejnosti povedat nepríjemnú pravdu – a ked treba, tak prognózovat aj pokles kurzov. Richard Bernstein zaujal stanovisko, podla ktorého sa bude Wall Street aj tento rok nachádzat v znamení padajúcich akciových kurzov. Vlani na jesen prepustila investicná banka Lehman Brothers nenapravitelne optimistického šéfanalytika Jeffreyho Applegata. Dosial ho nikto nenahradil. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v tejto súvislosti s mierne ironickým podtónom podotýka, že úžitková hodnota giganticky zarábajúcich, ale casto sa mýliacich burzových stratégov je z pohladu Lehman Brothers viac ako obmedzená.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 3. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 25,319 0,042
GBP 0,858 0,001
HUF 395,400 0,050
CAD 1,471 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS