ČLÁNOK
RBS suspendovala ďalšieho obchodníka na devízových trhoch
26. februára 2014

 Banka Royal Bank of Scotland (RBS) suspendovala Iana Drysdala, vyššie postaveného obchodníka na devízovom trhu, ktorý pôsobil v Londýne. Celkový počet obchodníkov, ktorých RBS suspendovala, sa tak zvýšil na troch, odkedy sa v minulom roku začali prešetrovať manipulácie s referenčnými úrokovými sadzbami. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje, ktoré sú oboznámené so situáciou. Minulý rok už banka suspendovala Juliana Munsona a Paula Nasha. Spoločnosť RBS a ani Ian Drysdale tieto správy nekomentovali. V utorok spoločnosť RBS informovala, že prešetrovala, aké operácie robili obchodníci s vlastnými peniazmi.

Globálne vyšetrovanie elektronickej komunikácie a podozrenia z manipulácie s výmennými kurzami už vyústilo do toho, že viac ako 20 obchodníkov vo viacerých svetových bankách prišlo o prácu, prípadne ich banky suspendovali. Do vyšetrovania manipulácií je zapojený napríklad aj britský Úrad pre finančné služby (FCA), americký Federálny rezervný systém (Fed), ale aj americké ministerstvo spravodlivosti.

Podľa šéfa FCA Martina Wheatleyho sú tvrdenia o manipulácii výmenných kurzov rovnako závažné ako tie, ktoré vyvolali škandál s ovplyvňovaním úrokovej sadzby Libor. Vyšetrovanie tohto škandálu už viedlo k tomu, že banky na pokutách a vyrovnaniach zaplatili 6 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS