ČLÁNOK
Ratingové agentúry zvýšili po privatizácii hodnotenie KB
15. októbra 2001

Po ukončení predaja vládou kontrolovaného majoritného podielu v českej Komerční banke zvýšili hlavné ratingové agentúry hodnotenie banky. Dôvodom pre zvýšenie ratingu je podľa agentúr najmä vstup silného strategického vlastníka a pokračujúca reštrukturalizácia banky. Informovali o tom české denníky na svojich internetových portáloch.

Spoločnosť Moody’s Investors Service zvýšila rating dlhodobých záväzkov banky na Baa1 z Baa2 už na konci júna po rozhodnutí vlády o predaji štátneho podielu v KB francúzskej bankovej skupine Société Générale.

Po ukončení privatizácie v minulých dňoch zlepšili hodnotenie dlhodobých záväzkov aj ostatné agentúry. Fitch oznámkovala dlhodobé záväzky KB stupňom BBB+ po predchádzajúcom hodnotení na úrovni BBB. Standard & Poor’s (S&P) zlepšila rating na BB+ z predchádzajúcej známky BB. S&P vyradila KB z monitorovacieho režimu CreditWatch, kam banku zaradila po vládnom rozhodnutí o predaji. Ratingový výhľad pre KB je podľa agentúry pozitívny.

Francúzska banka sa ujala svojich akcionárskych práv v piatok 5. októbra po tom, ako previedla na účet Fondu národního majetku (FNM) 1,19 mld. EUR za 60 % akcií Komerční banky. Noví vlastníci Komerční banky (KB) následne obmenili jej dozornú radu a zredukovali počet jej členov. Väčšinu kresiel kontrolného orgánu obsadili zástupcovia Société Générale. Vo výkonnom vedení českej banky majú taktiež prevahu zástupcovia nového majoritného akcionára.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS