ČLÁNOK
Ratingové agentúry nepredpokladajú oddialenie rozšírenia EÚ
12. júna 2001

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch uviedla, že zamietnutie dohody z Nice zo strany Írska by nemalo ovplyvniť hodnotenie kandidátskych krajín Európskej únie (EÚ). „V tomto okamihu Fitch neočakáva, že írske hlasovanie nepriaznivo ovplyvní rokovania o pridružení, možný vstup v rokoch 2004 resp. 2005, alebo hodnotenie krajín ašpirujúcich na vstup do Európskej únie,“ povedal analytik Fitch pre ratingy štátov Edward Parker.

Svetová ratingová agentúra Standard and Poor’s (S&P) oznámila, že výsledky referenda v Írsku by nemali zasiahnuť ekonomické reformy v troch stredoeurópskych krajinách, ktoré sú vedúcimi kandidátmi na vstup do Európskej únie (EÚ), následkom čoho by nemali byť ohrozené ani ratingy Poľska, Maďarska a ČR.

„Nemyslím si, že referendum bude negatívne vplývať na implementáciu štrukturálnych reforiem alebo na makroekonomickú stabilitu. Taktiež si nemyslím, že výsledky referenda ovplyvnia ratingy krajín. Vlády týchto kandidátskych štátov robia všetko pre to, aby získali členstvo v EÚ,“ povedala Beatriz Marino, ratingová analytička agentúry S&P v Londýne.

Írski voliči v piatok odmietli v referende dohodu z Nice, čím zvýšili hrozbu konštitucionálnej krízy v EÚ a oddialenia plánov prijatia 12 nových členov. Podľa analytikov bude dohoda pravdepodobne ratifikovaná 15 členmi EÚ do konca roku 2002. „Nevylučuje sa mierne omeškanie, avšak nemyslím si, že „nie“ Írska výrazne oddiali celý proces rozširovania EÚ,“ dodala Marino. „Čelní predstavitelia EÚ sľúbili, že proces rozširovania posunú dopredu. A s vyššou volebnou účasťou Íri pravdepodobne odsúhlasia dohodu z Nice v druhom referende, ktoré sa bude konať v druhej polovici tohto roku,“ skonštatovala Fitch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS