ČLÁNOK
Rast HDP za prvý štvrťrok dosiahne podľa analytikov 3 až 3,9 %
13. júna 2002

Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) by malo podľa odhadov analytikov v prvom štvrťroku predstavovať 3 % až 3,9 %. Štatistický úrad SR zverejní výsledky rastu HDP za prvý kvartál vo štvrtok.

Hlavným motorom rastu ekonomiky by mal byť podľa analytikov naďalej domáci dopyt. „Najvyšší príspevok k rastu HDP očakávam aj tentoraz zo strany konečnej spotreby domácnosti profitujúcej predovšetkým z poklesu inflácie a rastu reálnych miezd,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega. Medziročný rast spotreby domácností pritom analytik UniBanky Viliam Pätoprstý odhadol na 4 až 5 %. Dôvodom k tomuto optimizmu sú podľa neho najmä maloobchodne tržby, ktoré narástli v prvom kvartáli v bežných cenách medziročne o 5,9 %, ako aj tržby z predaja a údržby motorových vozidiel, ktoré stúpli o 10,8 %.

Rast by si mala zachovať aj spotreba verejnej správy, avšak uvoľnená fiškálna politika sa podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša zrejme výraznejšie odrazí až v ďalších mesiacoch. Rastúci trend by mala vykazovať aj tvorba hrubého fixného kapitálu, aj keď dynamika by mala byť v porovnaní s minulým rokom nižšia. Dôvodom je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Juraja Kotiana aj vysoká porovnávacia základňa z minulého roka.

Negatívny vplyv na rast ekonomiky bude mať aj naďalej čistý export, podľa viacerých analytikov by však jeho príspevok k celkovej úrovni HDP mal byť nižší. Značnú časť negatívnych vplyvov zahraničného obchodu podľa Pätoprstého skoriguje čistý export služieb.

Najpesimistickejšie vidí rast slovenskej ekonomiky v prvom kvartáli analytik Slavie Capital Pavol Ondriska, ktorý čaká rast HDP na úrovni 3 %. „Predpokladám nižšie medziročné tempo rastu HDP oproti predchádzajúcim štvrťrokom ako prejav oneskoreného dopadu globálneho spomalenia na slovenskú ekonomiku cez nižšiu dynamiku rastu investícií a slabé výsledky exportu,“ povedal. Na druhej strane najvyššie očakávania na úrovni 3,9 % má spolu s Pätoprstým ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.

V celom uplynulom roku sa na Slovensku vytvoril HDP v objeme 964,6 mld. Sk. Reálna dynamika jeho rastu tak medziročne predstavovala 3,3 %. V poslednom štvrťroku 2001 pritom slovenská ekonomika vzrástla o 3,9 %.

Analytik Organizácia
Odhad HDP v %
Ľudovít Ódor Slovenská ratingová agentúra
3,9
Juraj Kotian Slovenská sporiteľňa
3,3
Pavol Ondriska Slavia Capital
3,0
Róbert Prega Tatra banka
3,8
Marek Gábriš ČSOB
3,3
Viliam Pätoprstý UniBanka
3,9
Mário Blaščák Ľudová banka
3,8


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS