ČLÁNOK
Rast HDP podľa Infostatu v prvom polroku spomalí na 3,2 %
3. marca 2011

Hospodárstvo Slovenska by malo v prvom polroku tohto roka medziročne stúpnuť o 3,2 %. Prognózuje to inštitút Infostat, ktorý je príspevkovou organizáciou zriadenou Štatistickým úradom SR. Znamenalo by to ďalšie spomalenie tempa hospodárskeho rastu, ktorý za celý minulý rok dosiahol 4 % a v samotnom štvrtom kvartáli 3,5 percenta.

Infostatom načrtnutý scenár podľa riaditeľa sekcie makroekonomických štatistík Štatistického úradu SR Frangiška Bernadiča predpokladá, že nenastanú žiadne dramatické zmeny vo vývoji ekonomiky. „Čo sa dá s istotou, myslím, povedať je to, že výdavky na konečnú spotrebu verejnej správy budú klesať, pretože to je v súlade s programom vlády šetriť verejné financie,“ povedal Bernadič na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Otvorenou otázkou podľa neho zostáva to, ako sa bude vyvíjať čistý export a ako zamiešajú karty zásoby. „Za predpokladu, že sa nič mimoriadne nestane, ja osobne sa domnievam, že tá prognóza Infostatu je reálna,“ dodal Bernadič.

Infostat okrem 3,2-percentného rastu hrubého domáceho produktu v prvom polroku tohto roka predpokladá minimálny rast zamestnanosti o 0,2 % a rast priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca hospodárstva o 3,2 %. Reálna mzda by však kvôli 3,4-percentnej prognózovanej inflácii mala naopak mierne klesnúť o 0,2 %.

Slovenské hospodárstvo spomalilo v poslednom štvrťroku minulého roka tempo reálneho rastu na 3,5 % z 3,8 % v treťom štvrťroku. Informoval o tom Štatistický úrad SR, ktorý tak potvrdil svoj rýchly odhad vývoja hrubého domáceho produktu z polovice februára. V medzikvartálnom porovnaní sa podľa štatistikov v štvrtom kvartáli oproti tretiemu objem hrubého domáceho produktu po sezónnom očistení zvýšil reálne o 0,9 %. Za celý rok 2010 hrubý domáci produkt krajiny medziročne stúpol v stálych cenách o 4 %.

Slovensko sa tak už po roku otriaslo z krízového poklesu hospodárstva z roku 2009. Vtedy po období vysokých ekonomických rastov totiž zažilo pravý opak. V dôsledku svetovej hospodárskej krízy a rapídneho poklesu zahraničného dopytu otvorená ekonomika krajiny vykazovala rekordné medziročné prepady hrubého domáceho produktu. Kým v roku 2008 hospodárstvo Slovenska ešte medziročne stúplo o viac ako 6 %, v roku 2009 hrubý domáci produkt medziročne klesal vo všetkých kvartáloch a celkovo poklesol o 4,7 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS