ČLÁNOK




Rast britskej ekonomiky dosiahol dvojročné minimum
2. mája 2001

Podľa najnovších údajov britského Národného štatistického úradu – ONS predstavuje rast britskej ekonomiky za I. kvartál 2001 len 0,3%, čo je najpomalšie tempo rastu za ostatné dva roky.

Analytici tvrdia, že tento ukazovateľ je ďalším argumentom pre Bank of England, aby opätovne znížila základnú úrokovú sadzbu.

Hoci dáta za prvý štvrťrok sú na hranici dvojročného minima, i tak sa tvrdí, že miera rastu dosiahne počas roka 2001 plánovanú úroveň, ktorá sa pohybuje v rozpätí od 2,25% do 2,75%. Minister financií Gordon Brown aj z tohto dôvodu vo Washingtone zduplikoval svoje tvrdenie, že (v roku 2000 vykázal stav 3,0%).

ONS dodáva, že tempo rastu za I. kvartál ovplyvnila kríza v agrosektore, spôsobená slintačkou a krívačkou, iba minimálne. Vládni poľnohospodárski experti dokonca tvrdia, že výroba v tejto oblasti mierne vzrástla, vzhľadom na zvýšenú produkciu mlieka. Prudko však poklesla výkonnosť stravovacích služieb, čo je spôsobené ochabnutím rekreačných a turistických aktivít počas slintačky a krívačky. Mierny rast sa zaznamenal v sektore dopravy, no vari najviac bola zasiahnutá priemyselná výroba, osobitne produkcia špičkovej telekomunikačnej techniky, mobilných telefónov a budovanie sietí. Podľa Daiwa Institute of Research práve priemyselnému sektoru hrozí riziko, že skĺzne do štádia „technickej recesie“.

Tieto faktory musí zohľadňovať britská Labouristická strana pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré budú 7. júna. Labouristi zatiaľ vylučujú možnosť neočakávaného a prudkého poklesu ekonomiky, no aj s touto alternatívou musí premiér Blair a vplyvný minister financií Brown, kalkulovať.

Najnovšie prieskumy verejnej mienky renomovanej agentúry ICM hovoria o tom, že labouristi vedú pred konzervatívcami o 14 bodov, niektoré inštitúty konštatujú dokonca rozdiel o 26 bodov. I tak je však tón Blairových a Brownových vyhlásení, ktorí tvrdia, že nikdy nedopustia éru „vzostupov a pádov“ britskej ekonomiky, ktorá bola poplatná minulosti, čoraz viac opatrnejší.

Trvajú na ekonomickom raste do úrovne už spomínaných 2,75% a na zvýšení verejných výdavkov na 74 miliárd libier do časového horizontu 2003-2004, presvedčujú voličov, že Británia je veľmi dobre pripravená na prekonanie globálnych ekonomických turbulencií, avšak nechcú sľubovať nič nereálne. Ťažia zo získanej ekonomickej reputácie a značne ironicky pripomínajú „schopnosti“ konzervatívcov, ktorí doviedli britskú ekonomiku do recesie v rokoch 1990-1992. Nešetria ani popredného predstaviteľa opozície Michaela Portilla, ktorý bol v tom čase šéfom Treasury…

Skrátka – predvolebná kampaň je boj a boj rozdeľuje, no voľby samotné predstavujú rozhodnutie voličov, ktoré by malo spájať celú krajinu. Labouristi majú momentálne pre takéto volebné rozhodnutie ideálnu východiskovú základňu. Napriek ukazovateľom rastu za I. kvartál, ktoré nie sú v nijakom ohľade grandiózne, sú odhady tempa rastu, ktoré zverejnil Medzinárodný menový fond počas uplynulého týždňa, ešte priaznivejšie v porovnaní s prognózami britskej vlády (MMF hovorí o raste, ktorý bude oscilovať okolo 2,6%, britské Treasury sa zjednotilo na dátach, ktoré sa pohybujú na hladine 2,3%-2,5%). Len na porovnanie – tieto ukazovatele budú podľa MMF v Spojených štátoch na úrovni 1,5% a v Nemecku má rast dosiahnuť 1,9%.

Zdá sa, že ekonomické základy sú v Británii zdravé – konštatuje Goldman Sachs a dodáva, že Veľká Británia nezažila v nedávnej minulosti taký prudký vzostup ako USA a nie je dôvod, aby zaznamenala prudký ekonomický prepad, respektíve pokles.

Ekonómovia síce varujú pred negatívnym vplyvom spomalenia tempa medzinárodného obchodu, ktorý zaznamenal v roku 2000 13%-ný rast, no v tomto roku sa očakáva tento rast iba na úrovni 3%.

Podľa viacerých hodnotení je však britská ekonomika „rozumne otvorená“ a 73% vyprodukovaného domáceho produktu pohltí vnútorný dopyt.

V tejto chvíli je podstatná aj rozdielnosť v prioritách, respektíve v dôraze, ktorý sa prikladá inflácii v Británii a eurozóne. Cieľová hodnota inflácie, ktorú stanovuje ECB, je dvojpercentná a Európska centrálna banka ju chce ešte viac stlačiť smerom nadol. Vo Veľkej Británii je tento ukazovateľ na úrovni 2,5% a Bank of England sa nebráni jej miernemu vzostupu. Ak sa prognostici nemýlia vo svojich odhadoch, potom limitovaný rozsah spomalenia britskej ekonomiky bude mať iba minimálny politický dosah.

Prudký ekonomický obrat do volieb, ktoré budú o päť týždňov, sa teda v tejto chvíli javí iba ako hypotetický.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 5. 2024

USD 1,080 0,000
CZK 24,750 0,029
GBP 0,860 0,000
HUF 386,100 0,900
CAD 1,475 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS