ČLÁNOK
Rafinovaná zákernosť dobrých vzťahov
28. mája 2001

Internet je dobrý a drahý. Bude drahší. Slovenské telekomunikácie znížili ceny. To, čo vyznieva ako sprostosť, je „skvelý“ markentigový ťah. Za jeden impulz sa od 1. júla bude platiť o korunu menej. Súčasne sa skracuje impulz, takže za rovnakú minútu zaplatí zákazník viac. O dosť viac na to, aby nezdieľal nadšenie telekomunikačných autorít. Skutočnosť, že veľká časť medzimestských telefónnych hovorov sa stane miestnymi demonštrovali v reklame prenášaním tabule označujúcej koniec Trnavy. Radosť nemajú pravdepodobne ani Trnavčania.

Náklady na používanie internetu v domácnostiach sa zvýšia o zhruba 26 percent. Polosúkromná, pološtátna firma sa nemusí sužovať starosťami o rozširovanie moderných informačných technológií, nemusí dotovať aktivity mladých ľudí, ktorí sa snažia v celosvetovej pavučine nájsť aj iné ako fotografie pornohviezd. Úprava cien zníži pravdepodobnosť, že by sa „presurfovali“ k prednáškam amerického profesora Georga Stiglera.

Ovládnutie regulátora regulovaným je jedným z najväčších rizík pre spotrebiteľa služieb. V telekomunikačnom úrade pracuje veľa ľudí s praktickou skúsenosťou v odbore. Naučili sa v ňom, lebo inde sa ani nedá. Telekomunikácie sú takmer monopolné. Spochybniteľná preto nie je odbornosť úradníkov, iba spôsob jej použitia. Kompetencia regulovať ceny nie je podmienená perfektnou znalosťou technológie. Na spočítanie nákladov a posúdenie ich opodstatnenosti netreba vedieť akou rýchlosťou sa v kábloch preháňajú elektróny.

Ľudia s praxou v telekomunikáciách dokážu telekomunikácie pochopiť. Problém je v tom, že ak sa stanú regulátormi, nemali by sa vžívať do postavenia producenta služby, ale skôr by mali uplatňovať spotrebiteľský pohľad. A to nie je iba prípad telekomunikácií, ale všetkého, čo sa predáva za regulované ceny. George Stigler upozornil na rafinovanú zákernosť dobrých vzťahov medzi regulátorom a regulovaným odvetvím.

Ako naivné sa ukázalo očakávanie, že súčasne s oznámením zvyšovania cien za telekomunikačné služby sa ozve aj Protimonopolný úrad SR. V štáte, kde ministerstvo financií neváha za luxus považovať ani smrť, je ochranca hospodárskej súťaže najmä ozdoba na predstieraní trhu. Aj tento „nezávislý“ úrad je vlastne štátny, nemá dôvod zasahovať ak štátu niečo vyhovuje. Najmä ak úrad je spokojný s nekompetenciami.

Vyššie ceny za telefonovanie a surfovanie po internete znamenajú pre telekomunikácie vyššie tržby a možno aj vyššie zisky. Viac zisku je viac daní. Ibaže by telekomunikačný úrad prejavil dosť pochopenia…možno už o rok sa ukáže, či má úrad radšej štát alebo „svojich“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS