ČLÁNOK
Rádiokomunikácie sa budú privatizovať spolu so ST
15. decembra 1999

„V súčasnosti už nie je aktuálne vyčleňovať Rádiokomunikácie spod procesu privatizácie Slovenských telekomunikácií, a.s., (ST) a budú sa privatizovať spoločne,“ uviedol J. Macejko.

Podľa ministra k vyriešeniu problému dlhu verejnoprávnych médií voči Rádiokomunikáciám môže dôjsť jedine cestou rokovaní, pretože zo zákona nie je možné odpojiť tieto médiá z vysielania. Dodal, že v účtovníctve Rádiokomunikácií sa tieto pohľadávky naďalej evidujú ako nesplatené pohľadávky, čiže na strane aktív. Podľa J. Macejka poplatky za služby Rádiokomunikáciám nie sú až také vysoké, aby pre STV a SRo neboli prijateľné, pretože komerčné médiá si svoje povinnosti voči podniku riadne plnia. Slovenské telekomunikácie evidujú pohľadávky voči STV vo výške približne 448 mil. Sk a voči SRo 79,3 mil. Sk.

Na utorňajšom stretnutí ministrov dopravy Českej a Slovenskej republiky český minister Antonín Peltram uviedol, že Česká republika má veľmi dobré skúsenosti s privatizáciou Českého Telekomu. Okrem rastu konkurencieschopnosti došlo na českom trhu aj k výraznému zníženiu cien. Dodal, že v pondelok česká vláda schválila návrh na predaj aj zvyšného podielu štátu v Telekome, ktorý by sa mal uskutočniť do konca druhého štvrťroka 2000. „Bez strategického partnera by sme sa nedokázali tak rýchlo rozvíjať,“ uviedol český minister dopravy. Ako uviedol, v otázke privatizácie českých Rádiokomuniácií postupovala česká vláda iným spôsobom, ako na Slovensku a obidva podniky sa privatizovali ako „dve strategické entity.“

Monopol ST na hlasovú službu končí v roku 2002. Podľa ministra dopravy Jozefa Macejka, „je to dosť krátka doba na to, aby strategický investor zabezpečil pre ST podmienky, aby v roku 2003 boli plne konkurencieschopné.“

Jozef Macejko potvrdil skutočnosť, že o privatizáciu ST, ktorá sa má zavŕšiť v prvom štvrťroku 2000, už prejavilo záujem niekoľko investorov a podklady pre kandidatúru si už vyzdvihlo niekoľko zahraničných telekomunikačných spoločností. Podľa domácich aj zahraničným médií sa spomínajú najmä Telekom Austria, Dutch KPN Telecom, France Telekom alebo nórsko-švédska skupina Telenor-Telia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS