ČLÁNOK
Putin poveril Gazprom, aby prešiel na platby v rubľoch
25. marca 2022

Ruský prezident Vladimir Putin poveril ruský štátny energetický gigant Gazprom, aby prešiel na platby v rubľoch. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Na otázku v konferenčnom hovore s novinármi, či bude Rusko pokračovať v dodávkach plynu do EÚ, ak európske krajiny odmietnu platiť v rubľoch, Peskov odpovedal: „Ruský prezident nariadil Gazpromu, aby akceptoval platby v rubľoch. Do týždňa, alebo skôr do zostávajúcich štyroch dní, by mal Gazprom vyvinúť zrozumiteľný systém, ako sa to dá technicky a logisticky uskutočniť,“ povedal Peskov.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu prezentoval požiadavku, aby „nepriateľské“ krajiny začali platiť za ruský plyn v rubľoch. Otázne však zostáva, nakoľko bude Putinova požiadavka uskutočniteľná, pretože ako upozornil nemecký kancelár Olaf Scholz, v platných kontraktoch je zakotvená aj mena, v akej sa má platiť. „Väčšinou ide o eurá alebo doláre,“ podotkol Scholz. Úpravu zmluvy navyše nie je možné urobiť jednostranne a musí s ňou súhlasiť aj druhá strana.

Platby v rubľoch za energie už verejne odmietli predstavitelia Nemecka, Talianska, Poľska či predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

https://edition.cnn.com/europe/live-news/ukraine-russia-putin-news-03-25-22/index.html


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 8. 2022

USD 1,016 0,003
CZK 24,566 0,026
GBP 0,842 0,000
HUF 404,280 1,920
CAD 1,312 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS