ČLÁNOK




Prvý slovenský horor na Febiofeste
30. marca 2009

Prvý slovenský horor  na Febiofeste

 

Film vychádza z tradície starého hororu sedemdesiatych rokov minulého storočia. V ňom mimoriadnu zohráva svetlo, rekvizity, hudba, zvuky a emocionálne prežívanie starých postáv

 

Základným východiskom prvého slovenského hororu Prekvapenie nádejného mladého režiséra a scenáristu Gabriela Hoštaja je ľudová povera o smrti a milostný trojuholník ukázaný netradičným spôsobom. Film sa odohráva v súčasnosti. Prevažná časť vo veľkom starom dome, ktorý je na západnom Slovensku. Hlavnú úlohu stvárnila mladá herečka Milena Minichová pôsobiaca v divadle Aréna.

Jana navštívi v na dedine vešticu. Podplatí ju, aby prekliala jej najlepšiu priateľku Zuzanu, ktorá má milostný vzťah s jej mužom. Veštica sa stretáva s neznámou ženou. Je vyvolaná kliatba, ktorá prekročí svoje hranice. Jana navštívi Zuzanu v jej dome na samote. Pri rozhovore vychádza na povrch ich starý konflikt. Vonku sa začína búrka, v dome vypadne elektrika a ožíva nadprirodzená sila vyvolaná kliatbou. Zuzana hľadá Janu, ktorá sa jej skrýva. Hrozí Zuzane nebezpečenstvo? Môže sa povera splniť alebo nie? A kto je tretia osoba skrytá v temnote domu?
„Mimoriadna pozornosť bola venovaná výrobe zvukovej stopy. Marek Šurín je ako zvukár perfekcionalista. Na zvukovej stope pracoval 11 mesiacov a zložil niekoľko tisícok zvukov,“ hovorí režisér. Poznamenáva, že v filme sa používali zvuky cimbal v desiatkach jeho podôb. Kameraman Slavomír Hutník využil postup kontrastného svietenia scény. Použil ručnú kameru. „Tým sa vytvoril efekt nervozity,“ hovorí G. Hoštaj

„Film vychádza z tradície starého hororu sedemdesiatych rokov minulého storočia. V ňom mimoriadnu zohráva svetlo, rekvizity, hudba, zvuky a emocionálne prežívanie starých postáv“, hovorí  Gabriel Hoštaj. Masky pre film robila umelecká maskérka Beatrix Dollingerová, držitelka Ceny Emmy a rekvizity, ktorá využila bohaté skúsenosti z Austrálie..

V hlavných úlohách: Milena Minichová, Katarína Hýbalová,  Jakub Gogál, Jana Oľhová a Helena Zavadová.

 

Scenár a réžia: Gabriel Hoštaj, Hudba: Marek Šurin, Žáner: Horor, televízny film, Dĺžka filmu 52 minút, formát PAL

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 12. 2020

USD 1,207 0,010
CZK 26,411 0,176
GBP 0,905 0,007
HUF 357,400 0,200
CAD 1,562 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS