ČLÁNOK
Prvá tranža EFSAL príde na Slovensko pravdepodobne v júli
2. apríla 2001

Predstavitelia slovenskej vlády a Svetovej banky (SB) sa definitívne dohodli na konkrétnej podobe programu Strategickej pomoci Slovensku (Country Assistance Strategy – CAS). Celková suma schválenej pomoci predstavuje 415 mil. USD a mala by smerovať do piatich kľúčových oblastí. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval viceprezident SB pre Európu a Strednú Áziu Johannes Linn, ktorý je momentálne na svojej prvej návšteve Slovenska. Stratégia je vôbec prvou, ktorú vo vzťahu k Slovenskej republike SB vytvorila od jej vzniku v roku 1993.

Ťažisko schválenej pomoci predstavuje pôžička EFSAL v objeme 300 mil. USD, ktorá by sa mala využiť na úhradu časti reštrukturalizačných nákladov finančného sektora. „V apríli by sa mali ukončiť rokovania týkajúce sa už len technických otázok poskytnutia pôžičky EFSAL a v júni by sa jej konečným návrhom mala zaoberať Rada riaditeľov SB,“ uviedol J. Linn. Podľa jeho slov by prvá z troch tranží pôžičky mohla na Slovensko doraziť už v júli tohto roka. Objemy jednotlivých tranží pôžičky viceprezident zatiaľ nešpecifikoval.

Druhou oblasťou, ktorú SB na Slovensku v rámci schválenej stratégie podporí je reforma dôchodkového zabezpečenia a sociálnej pomoci, do ktorej by malo smerovať 38 mil. USD. Treťou oblasťou je správa a riadenie verejných financií, štvrtou reforma súdneho systému a piatou reforma zdravotníctva.

Podľa J. Linna môže byť schválený objem 415 mil. USD navýšený o ďalších 350 mil. USD v závislosti od výsledkov, ktoré SR dosiahne v implementácii pokrokových opatrení v spomínaných oblastiach. Ako však uviedol, zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, či SR o zvýšenie pôvodného objemu vôbec požiada.

J. Linn zdôraznil tiež pripravenosť SB poskytnúť okrem finančnej pomoci tiež svoje poradenské a analytické služby, napríklad v oblasti riešenia chudoby, problému nezamestnanosti, korupcie alebo otázky národnostných menšín. Viceprezident SB pred novinármi ocenil naštartované reformy na Slovensku a deklaroval tiež podporu SB pri prístupovom procese Slovenska do Európskej únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS