ČLÁNOK
Protimonopolný úrad rozhoduje o koncentrácii EBOR, IFC a VÚB
5. marca 2001

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) začal správne konanie vo veci koncentrácie Európskej banky pre obnovu a rozvoj so sídlom v Londýne (EBOR), Medzinárodnej finančnej korporácie (IFC) so sídlom vo Washingtone a slovenskej Všeobecnej úverovej banky, a. s., Bratislava (VÚB). Vyplýva to z údajov zverejnených úradom.

Zmluvu o vstupe týchto dvoch multilaterálnych investorov do druhej najvýznamnejšej slovenskej banky podpísali zainteresované strany 9. februára. Obaja investori spolu získali 25 % základného kapitálu VÚB. Za tento podiel zaplatia spolu 2,04 mld. Sk v rámci zálohovej platby, pričom cena bude dorovnaná po vstupe strategického majoritného vlastníka. Táto suma bude deponovaná na účte a nebude sa s ňou disponovať až do vstupu strategického investora. Podľa vyjadrenia ministerky financií Brigity Schmögnerovej by táto cena nemala v žiadnom prípade ovplyvniť rozhodovanie o cene pre strategického investora za majoritu v banke. Cieľom IFC aj EBRD je zvýšiť návratnosť kapitálu banky, ktorú charakterizuje ukazovateľ ROE (return on equity).

Záujmom slovenskej vlády je predať celý svoj podiel vo VÚB. V pondelok 5. februára už zverejnila v zahraničnej tlači inzerát vyzývajúci investorov na prejavenie záujmu o strategický podiel. Prípadný investor by získal majoritu, ktorá podľa predbežných výsledkov očakáva za minulý rok podľa medzinárodných štandardov čistý zisk 4 mld. Sk. Podľa slovenských účtovných štandardov by mala jeho úroveň dosahovať 1 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS