ČLÁNOK
Protimonopolné rýchle šípy
20. júna 2001

Neprešiel ani rok a Protimonopolný úrad SR sa rozhodol preveriť či praktiky UPC Slovensko nie sú v rozpore so zákonom. UPC je firma, ktorá šíri káblami všakovaké televízne programy na krátenie dlhých chvíľ populácie. Z rozruchu, ktorý vznikol koncom minulého roka po oznámení, že „káblovka“ bude drahšia, možno usudzovať, že dlhými chvíľami Slovensko ovplýva. Protimonopolný úrad sa vtedy tváril, že on nič…pritom, keby úradníci čítali noviny, museli by prísť na to, že treba sa aspoň o problém zaujímať. Od februára tohto roku zvýšila spoločnosť UPC poplatky za služby poskytované káblovými rozvodmi. V prípade tzv. základného súboru programov sa cena zvýšila z 54 Sk na 57 Sk za mesiac a v prípade rozšíreného súboru televíznych programov z 200 Sk na 280 Sk za mesiac

Protimonoplné autority zjavne čítať vedia, lebo na podnet občana zareagovali. V podaní občan tvrdí, že UPC sa domáha za svoje služby ceny, ktorá je neadekvátna a nie je v súlade so zmluvou. Zneužitia dominantného postavenia sa UPC podľa jeho názoru dopustila aj tým, že sa zaplatenia kúpnej ceny domáhala vypnutím poskytovaných služieb. Je ľahko možné, že občan-buditeľ (zobudiť štátny úrad je naozaj obdivuhodný výkon) má pravdu. Keby ju aj nemal, aspoň niečo urobil.

Protimonoplný úrad sa iba chystá. Podľa agentúrnej správy protimonopolný úrad sa vo veci rozhodnutia o primeranej cene obráti na Telekomunikačný úrad SR. Pocit, že sa začína úradnícky ping-pong, nie je pocit, ale fakt hraničiaci s istotou. Telekomunikačný úrad zistil porušenie cenovej disciplíny a v správnom konaní uloží UPC pokutu podľa zákona o cenách. UPC sa proti rozhodnutiu odvolá. A protimonopolný úrad získa lacné aliby. Kým súd prípad neuzavrie, nemôže nič robiť. A potom už vlastne ani nemusí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS