ČLÁNOK
Protimojnoplný úrad: Slovnaft-Benzinol zneužil dominantné postavenie
11. júna 2001

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) rozhodol, že Slovnaft-Benzinol zneužil svoje dominantné postavenie formou predátorského správania, teda dočasne znížil ceny s cieľom vytlačiť konkurenciu z trhu. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ výkonného odboru PMÚ Ladislav Szabó, Slovnaft-Benzinol podal proti prvostupňovému rozhodnutiu rozklad a rozhodnutie tak zatiaľ nie je právoplatné.

Predátorské správanie prirovnal L. Szabó k cenovému dumpingu, kedy po vytlačení konkurencie dominantný hráč na trhu zvýši ceny späť na alebo i nad pôvodnú úroveň. Podľa majiteľa čerpacej stanice v Bytči Antona Laurenčíka Slovnaft-Benzinol už desať mesiacov na svojej neďalekej čerpacej stanici ponúka pohonné hmoty v niektorých prípadoch až o korunu lacnejšie, ako na svojich iných staniciach. Podľa Laurenčíka ho chce Slovnaft-Benzinol vytlačiť z trhu. „Ja ich nemôžem existenčne ohroziť, oni mňa áno,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

A. Laurenčík neodoberá pohonné hmoty priamo od Slovnaftu-Benzinol, ale od trenčianskej veľkoobchodnej firmy Spectrum, ktorá mu poskytla nižšie ceny. Ako zdôraznil, od distribučného závodu Slovnaftu-Benzinol si vyžiadal veľkoobchodný cenník, za aké ceny by mohol dodávať pohonné hmoty pre jeho stanicu. Napríklad pri nafte bola dodacia cena vyššia, ako je predajná cena na bytčianskej stanici Slovnaft-Benzinol.

Slovnaft-Benzinol je naopak presvedčený, že pri určovaní cien zákony neporušil a celý spor nakoniec vyhrá. Podľa hovorcu materského Slovnaftu Ľubomíra Žitňana je podnik pripravený odvolať sa aj proti druhostupňovému rozhodnutiu PMÚ na Najvyšší súd SR, ak bude rozhodnutie nepriaznivé. Bližšie stanovisko však hovorca neposkytol, keďže spor ešte nie je definitívne uzatvorený.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS