ČLÁNOK
Protestná kampaň proti zvyšovaniu cien internetu
9. apríla 2002

Zníženie cien za používanie internetu je hlavným cieľom protestnej kampane Internet proti monopolu. Organizátori akcie tým reagujú na neúnosné zvyšovanie cien zo strany Slovenských telekomunikácií ako monopolného poskytovateľa tzv. dial-up pripojenia. Uviedli, že oproti úrovni pred vlaňajším 1. júlom by ceny mali vzrásť takmer o 40 %, čo by podľa nich znamenalo zabrzdenie procesu informatizácie Slovenska. Pod petíciu na internete sa doteraz podpísalo viac ako 9 500 občanov, uverejňovaním protestných banerov akciu podporuje aj vyše 400 internetových stránok. Na tlačovej besede o tom v pondelok informovali zástupcovia občianskeho združenia Internet pre všetkých, ktoré kampaň organizuje.

Spoluzodpovednosť za vzniknutú situáciu nesie podľa predstaviteľov združenia aj nečinnosť Telekomunikačného úradu SR. Organizátori preto navrhujú novelizovať telekomunikačný zákon v súlade s legislatívou Európskej únie, a to predovšetkým v oblastiach regulačných opatrení a stanovením nových možností prístupu ku koncovému používateľovi pre konkurenčných operátorov uvoľnením služby miestnej slučky LLU v súvislosti s liberalizáciou hlasových a internetových služieb cez pevnú telefónnu sieť v roku 2003.

Občianske združenie Internet pre všetkých vzniklo koncom minulého roku. Okrem zníženia taríf za prístup na internet je jeho cieľom aj urýchlenie príchodu nových technológií, najmä DSL, rozšírenie používateľskej základne internetu, urýchlené pripravenie a schválenie telekomunikačnej legislatívy a dodržiavanie medzinárodne platného programu informatizácie spoločnosti eEurope+.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS