ČLÁNOK
Prostriedky z EFSAL začiatkom budúceho roka
29. septembra 2000

Prvé prostriedky z pôžičky EFSAL od Svetovej banky by mali na Slovensko prísť v prvom kvartáli roku 2001. Celková výška pôžičky ešte nebola presne určená, mala by sa však pohybovať na úrovni 300 mil. USD. Vláda pôvodne v súvislosti s pôžičkou EFSAL hovorila o výške zdrojov 400 mil. USD.

Ako na piatkovom brífingu po stretnutí zástupcov svetových finančných inštitúcií organizácií s ministerkou financií s Brigitou Schmögnerovou, vedúci ekonóm banky pre Európu a strednú Áziu Marcelo Selowski, pôžička EFSAL je súčasťou programu pomoci, o ktorej v súčasnosti rokuje Svetová banka so slovenskou vládou. V rámci programu by malo na Slovensko prísť v najbližších troch rokoch spolu až 850 mil. dolárov.

Ako povedal M. Selowski, banka by tak zvýšila štvornásobne svoju angažovanosť v SR. V záujme transparentnosti poskytovania pomoci bude program k dispozícii verejnosti prostredníctvom internetu. Okrem reštrukturalizácie bankového sektoru by mali prostriedky zo Svetovej banky plynúť aj na reformu verejného sektoru a transformáciu sociálneho systému. Podľa M. Selowského je Svetová banka potešená reformami súčasnej vlády, spomenul viaceré legislatívne kroky, ale i v minulosti nerealizované zvyšovanie regulovaných cien, ktoré boli ťažko politicky priechodné. Podľa neho nie je ľahké dosahovať dobré makroekonomické výsledky pri „upratovaní“ v ekonomike.

Podľa ministerky financií sa na piatkovom stretnutí podarilo dosiahnuť dohodu, podľa ktorej sa Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) a Medzinárodná finančná korporácia (IFC) budú podieľať spoločne na privatizácií Všeobecnej úverovej banky. Podľa predbežných rokovaní v Prahe zo začiatku tohto týždňa majú obe medzinárodné finančné inštitúcie záujem získať vo VÚB po 10 % základného imania. B. Schmögnerová však upozornila, že to nie je konečná dohoda. Vstup EBRD a IFC do banky majú vyšší záujem strategických investorov, ale aj priniesť know-how a zlepšiť manažment banky. Preto by bola rada, aby obe inštitúcie mali zástupcov aj v dozornej rade a predstavenstve banky. Ministerka upozornila, že v súčasnosti sa nielen v SR ponúka pomerne veľa bánk na predaj. Podľa jej slov je nutné zvoliť také načasovanie privatizácie VÚB, aby si privatizácia ďalších slovenských bánk nekonkurovala.

Zástupca Medzinárodného menového fondu (MMF) Michael Deppler zdôraznil, že program Staff Monitored Program, o ktorom v súčasnosti fond s vládou rokuje, neprinesie na Slovensko peňažné prostriedky, keďže v rámci programu len zástupcovia MMF sledujú, či štátne orgány dodržiavajú politiku, ktorú si sami stanovili. Napriek reformným krokom vlády, ktoré sa už začínajú vyplácať, patrí k zraniteľným miestam slovenskej ekonomiky podľa M. Depplera zahraničná zadlženosť, či potreba fiškálnej konsolidácie. Odmietol komentovať návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, opätovne však zdôraznil potrebu opatrnosti pri schodku rozpočtu.

EBRD v súčasnosti dokončuje aj prípravu programu v spolupráci s Európskou úniou na financovanie pomoci malému a strednému podnikaniu. Program, ktorý bude prebiehať prostredníctvom domácich bánk, plánuje banka rozbehnúť koncom tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS