ČLÁNOK
Projekt Svetovej banky v Rusku sa dostal do slepej uličky
16. júla 2001

Ruská vláda prijala rozhodnutie, podľa ktorého nepodpíše zmluvu o úvere 80 mil. USD, ktorú minulý týždeň v Noriľsku podpísal šéf Svetovej banky James Woolfeson a podpredseda ruskej vlády Viktor Christenko. Rozhodnutie označila ruská tlač za škandalózne.

Ruskej vláda známa pod názvom Biely dom si myslí, že pre Rusko je nevýhodný úver, ktorým by sa uhradili náklady na presídlenie nezamestnaných a neschopných pracovať na severe krajiny.

Migračný úver má zvláštny osud. Kvôli jeho získaniu začal lobovať už v roku 1996 gubernátor severského regiónu Tajmyr Alexnader Chloponin, ktorý bol v tom čase generálnym riaditeľom podniku Norilský nikel, jedného z najväčších producentov nikelu na svete. Podnik mal v tom čase sociálne problémy. Jeho noví majitelia zo skupiny Vladimíra Potanina chceli znížiť náklady podniku a kvôli tomu previezť časť obyvateľov na pevninu. Namiesto toho, aby Chlopotin použil peniaze podniku začal viesť rokovania so Svetovou bankou. Kríza v roku 1998 projekt úveru pozastavila.

V septembri 1999 vláda schválila jeho koncepciu. Takmer dva roky sa o probléme len diskutovalo. Rada riaditeľov Svetovej banky tento projekt schválila 7. júna tohto roku. Aby projekt mohol odštartovať, Woolfeson priletel z Washingtonu do Norilska. Tu do neskorých nočných hodín 11. júla tohto roku roku spolu s Christenkom hovorili o detailoch úveru. Na druhý deň ráno, obklopení veľkým množstvom novinárov, Christenko a Woolfeson podpísali úverovú zmluvu. Gubernátor Chloponin bol vo vytržení.

V tom istom čase sa v sídle ruskej vlády pracovalo na plnéobrátky. Zástupkyňa úradu ruskej vlády Alexandra Levická požiadala zaradiť do už uzavretého programu zasadnutia vády bod o úvere Svetovej banky. Podľa jej názoru štruktúra úveru nezodpovedá záujmom vlády projekt by mal ratifikovať ruský parlament Duma.

Skutočne, článok 109 Rozpočtového kódexu zaväzuje schvaľovať zahraničné úvery v parlamente vtedy, ak požičiavaná suma je vyššia jako 10 mil. USD. Za poldruha roka čo existuje v Rusku rozpočtový kódex, schválenie ani jedného úveru vláda nepresúvala na parlament. Všetky úvery boli vyššie jako 10 mil. USD a tri boli ešte vyššie ako úver určený na presídlenie obyvateľov z miest Norilsk, Vorkuta, Susuman, ktoré sú v Magadanskej oblasti.

Vláda mala pripomienky najmä preto, lebo z 80 mil. USD je 10 mil. USD určených na konzultačné služby. Manažér Svetovej banky Alexander Ďjagilev tvrdí, že túto sumu si banka nevymyslela, pretože štandardné ceny vynásobila piatimi rokmi, ktoré bude trvať projekt.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS