ČLÁNOK




Produkcia ropy bude klesať
29. októbra 2008

Produkcia ropy bude klesať
 
Tvrdí to relevantná štúdia Svetovej energetickej agentúry – IEA, ktorá sa zverejní  na budúci mesiac
 
Produkcia ropy bude klesať rýchlejšie v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi. Tvrdí to relevantná štúdia Svetovej energetickej agentúry – IEA /Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vznikla v roku 1974 ako reakcia na prvý ropný šok. Je to nezávislá organizácia krajín dovážajúcich ropu v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V súčasnosti sa IEA zaoberá politikou energetickej efektívnosti, trhovými reformami, politikou boja proti klimatickým zmenám, ako aj spoluprácou v oblasti energetických technológií. Slovensko je členom IEA od 30.11.2007 – poznámka PROFINI/.
Vo svojej výročnej správe, vo Svetovom energetickom výhľade, koncept ktorej získal Financial Times, IEA tvrdí, že bez dodatočných investícií, ktoré budú zamerané na zvýšenie ťažby, dôjde k prirodzenému poklesu produkcie na ročnej báze o 9,1%. Toto zistenie naznačuje, že svet stojí pred zápasom o dostatočné zdroje ropy, ktoré doplnia pokles tejto komodity na existujúcich a čoraz vyčerpanejších ropných poliach v Severnom mori, Rusku a na Aljaške.
Toto úsilie sa stane ešte naliehavejšie v čase, kedy dochádza k poklesu cien ropy a odkladajú sa investičné rozhodnutia.
IEA predpokladá, že dopyt po rope v Číne, Indii a v ďalších rozvíjajúcich sa krajinách /ekonomikách/ bude vyžadovať každoročné investície v objeme 360 miliárd USD až do roku 2030.
Medzinárodná energetická agentúra vo svojej správe ďalej pripomína, že i pri dodatočných investíciách ročná produkcia ropy môže poklesnúť o 6,4%. Tento pokles nemusí byť nevyhnutne citeľný v priebehu niekoľkých budúcich rokov, pretože dopyt po rope sa zrejme spomalí. Ak by sa však v dlhodobom horizonte znížili aj investície do ťažby ropy v nových náleziskách, potom sa tento eventuálny efekt ešte znásobí.
Svet skrátka potrebuje signifikantné zvýšenie investícií do ťažby ropy, aby si udržal súčasnú úroveň produkcie, čo je narážka na fakt, že existujúce ťažobné polia sa vyčerpávajú a nevyhnutné bude nájsť nové náleziská a zabezpečiť na nich ťažbu.
IEA vo svojej správe, ktorá bude oficiálne publikovaná na budúci mesiac predpokladá, že spotreba ropy v roku 2030 dosiahne 106,4 milióna barelov za deň, pred rokom bol tento odhad na úrovni 116,3 milióna b/d. Táto projekcia môže byť revidovaná ešte smerom nadol, pretože koncept správy IEA bol vypracovaný pred mesiacom, teda pred prehĺbením globálnej finančnej krízy, ktorá nastala po kolapse Lehman Brothers.
Zvýšený dopyt po rope bude do roku 2030 prichádzať z rozvíjajúcich sa krajín /ekonomík/, v rozvinutých krajinách sa zaznamená pokles dopytu.
Výsledok tejto prognózy je, že podiel bohatých krajín na globálnom dopyte po rope poklesne z minuloročných 59% na menej ako 50% k ultimu roka 2030.
Ťažisko dopytu sa teda bude postupne presúvať z USA, Európy a Japonska do rozvíjajúcich sa krajín, ako je napríklad Čína, či India.
 
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2024

USD 1,078 0,003
CZK 24,995 0,030
GBP 0,857 0,001
HUF 389,380 0,430
CAD 1,473 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS