V rámci trojdňovej víkendovej návštevy v Dubline predseda Európskej komisie Romano Prodi so značnou dávkou pesimizmu konštatoval, že ak Írsko odmietne prijať zmluvu z Nice o reforme inštitúcií EÚ, tento dokument sa stane „mŕtvym“ a v rámci nových rokovaní ho bude nevyhnutné opäť „oživiť“.
Prodi chcel v Dubline prekonať šok z odmietnutia írskych voličov akceptovať túto zmluvu, pretože v referende ešte pred summitom EÚ v Göteborgu deklarovali svoje „nie“. Tento šok, zdá sa, Prodi vôbec neeliminoval, ale na dôvažok pridal do stratégie EÚ ďalšie nejasnosti. V piatkovom vydaní denníka The Irish Times, teda v deň jeho príchodu do Dublinu, totiž vyjadril diametrálne odlišný záver. Podľa neho nie je „ratifikácia zmluvy z Nice nevyhnutnosťou pre rozšírenie Európskej únie…“
Ostrá kontradikcia dvoch Prodiho výrokov o tejto istej a veľmi kľúčovej téme iba naznačuje to, čo sa o predsedovi EK hovorí už dávnejšie – je totiž veľmi náchylný robiť „prešľapy“, ktorých sa údajne dopúšťa už od nástupu do svojej funkcie v roku 1999.
Pripomenul mu to aj írsky hostiteľ, premiér Bertie Ahern, ktorý na pôde Dolnej komory parlamentu (Dail) uviedol, že ratifikácia dokumentov z Nice je politickou nevyhnutnosťou.
Šumy okolo Prodiho výrokov sa snažila utlmiť Európska komisia vyhlásením, že rozšírenie legálne umožňuje aj Amsterdamská zmluva, avšak reforma rozhodovacích mechanizmov EÚ na báze Nice umožní terajším žiadateľom o vstup ich optimálnejšie postavenie, ktoré získajú už ako plnoprávni členovia EÚ. Práve toto chcel Prodi objasniť…
Nikto a nič však nemôže zamaskovať, že Prodiho výroky sú v rozpore so závermi z vrcholného stretnutia v Göteborgu, ktoré schválil ako člen Európskej rady, teda orgánu, v ktorom sú zastúpení šéfovia štátov a vlád, pričom Európska rada formuluje hlavné strategické ciele EÚ.
V göteborskom komuniké sa totiž potvrdzuje presvedčenie, že ratifikácia zmluvy z Nice bude pokračovať tak, aby EÚ mohla byť na konci roka 2002 v pozícii, že príjme nových členov. Deklarovala sa tiež nádej, že írsky premiér Ahern zvládne v priebehu budúcich osemnástich mesiacov situáciu tak, že pôvodný text zmluvy z Nice získa podporu írskych voličov v druhom referende. Podľa britského denníka Financial Times však Prodiho poznámky vniesli do celej, aj tak dosť zmätenej situácie, ďalšie nejasnosti a dvojzmyselnosti.