ČLÁNOK
Privatizované podniky výrazne neoddlžia z príjmov za SLSP
4. februára 2001

Štátne podniky určené na privatizáciu Solivary Prešov, Imuna Šarišské Michaľany a Calex Zlaté Moravce sa pred privatizáciou nebudú oddlžovať. Pre agentúru SITA to uviedol podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Podľa neho je zásadou, že podniky sa predávajú vrátane záväzkov, hoci dlhy výrazne znižujú ich cenu. Doterajší neúspech privatizácie Solivarov pritom podmienil najmä vládou garantovaný úver vyše 1 mld. Sk, ktorý mal strategický investor prevziať, preto ministerstvo privatizácie spolu s Fondom národného majetku navrhujú prehodnotenie tejto podmienky.

Pracovná skupina zložená zo zástupcov FNM a rezortov privatizácie a financií navrhla, aby sa z 18,4-miliardových príjmov za predaj Slovenskej sporiteľne využilo 4,307 mld. Sk na realizáciu štátnych záruk splatných do konca júna tohto roka. Ministerka privatizácie Mária Machová ako príklad uviedla práve záruky za úvery poskytnuté podnikom Solivary Prešov, Imuna Šarišské Michaľany, či Calex Zlaté Moravce. Ako pre agentúru SITA spresnil hovorca ministerstva Róbert Merva, z privatizácie SLSP sa budú uhrádzať len splatné záväzky vyplývajúce z vládnych garancií, nepôjde teda o výrazné oddlženie podnikov. O konečnom použití prostriedkov rozhodne ministerstvo financií.

Návrhom použitia finančných prostriedkov získaných privatizáciou sporiteľne sa bude v pondelok zaoberať Porada ekonomických ministrov a následne vládny kabinet. Keďže z privatizačných zmlúv vyplýva povinnosť blokovať časť financií za SLSP až do ukončenia auditu banky za minulý rok, na rozdelenie zostáva k dispozícii 12,720 mld. Sk. Z toho navrhuje pracovná skupina 4,2 mld. Sk použiť na úhradu dlhopisov FNM a 4,24 mld. Sk na vyrovnanie iných splatných záväzkov fondu. Vicepremiér Mikloš podľa vlastných slov tento návrh ešte nevidel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS