ČLÁNOK
Privatizačný zámer Slovenských elektrární posúdi 20. mája PEM
10. mája 2002

Vláda SR sa bude návrhom privatizácie Slovenských elektrární, a.s. (SE) zaoberať až v druhej polovici mája. Ako agentúru SITA informoval poradca vicepremiéra pre ekonomiku Karol Zimmer, návrh predtým prerokuje 20. mája Porada ekonomických ministrov.

Privatizačný poradca vlády, spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PWC), pripravila celkom päť variantov privatizácie SE, pričom štyri z nich počítajú s rozdelením elektrární na jadrovú energetiku a tradičné zdroje, teda tepelné a vodné elektrárne. Pri výbere odporúčaného variantu poradca zohľadnil ako rozhodujúce faktory postoj možných investorov k jadrovej časti, rozdelenie na jadrovú časť a konvenčné zdroje, odčlenenie historických záväzkov SE a maximalizáciu privatizačného výnosu.

PWC napokon vláde odporučila variant, podľa ktorého vláda vyzve investorov na predloženie ponúk tak na privatizáciu SE ako celku, ako aj na vstup do jadrového alebo konvenčného dcérskeho podniku. Po zvážení prijatých ponúk vláda rozhodne o definitívnej podobe SE počas privatizácie. Poradca odôvodnil svoje odporúčanie možnosťou zapojiť sa do privatizácie aj pre spoločnosti, ktoré v jadrovej energetike nepodnikajú, ako aj možnosťou ponechania záväzkov SE z minulosti v materskom podniku v prípade rozdelenia. PWC považuje za dôležitý faktor realizácie zámeru schválenie dostatočne flexibilného vládneho projektu privatizácie.

Možné rozdelenie SE na jadrové elektrárne a konvenčné zdroje sú podľa privatizačného poradcu výhodné vzhľadom na existenciu dvoch základných skupín potenciálnych investorov. Kým prvý typ investora prevádzkuje výlučne jadrové elektrárne, druhej skupine možných partnerov SE firemná politika zabraňuje nadobúdať aktíva spojené s jadrovou energetikou. Skupina investorov, ktorí chcú a dokážu nadobúdať obe časti energetických zdrojov, je len veľmi malá.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS