ČLÁNOK
Privatizačné projekty rozvodných podnikov už na MH SR
3. januára 2001

Štátne podniky Západoslovenské energetické závody (ZSE) Bratislava, Stredoslovenské energetické závody (SSE) Žilina a Východoslovenské energetické závody (VSE) Košice predložili ministerstvu hospodárstva (MH) SR ako svojmu zakladateľovi základné privatizačné projekty. „Ministerstvo hospodárstva paralelne vypracovalo koncepcie reštrukturalizácie a privatizácie rozvodných podnikov, ktorými sa na svojom rokovaní bude v najbližšej dobe zaoberať slovenská vláda,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik. Zároveň potvrdil, že rezort už dostal aj návrh privatizačného projektu majetkovej účasti štátu na podnikaní a.s. Transpetrol Bratislava.
Do konca tohtoročného marca by mal vládny kabinet prerokovať privatizačný projekt a rozhodne o privatizácii štátneho rozvodného podniku VSE. K 1. aprílu 2001 sa podnik pretransformuje na akciovú spoločnosť s názvom Východoslovenská energetika, ktorej časť sa následne sprivatizuje. Uvedené tri rozvodné energetické závody v SR sa počas práve začatého roku pretransformujú na a.s. a po odčlenení teplární čiastočne sprivatizujú. Keďže VSE teplárne nevlastnia, prebehne ich transformácia a privatizácia skôr ako v prípade Stredoslovenských a Západoslovenských energetických závodov.
MH SR vyhlásilo tender na výber poradcu pre privatizáciu 49-percentného podielu Transpetrolu 5. decembra minulého roka. Otváranie obálok s ponukami sa bez účastí záujemcov uskutoční 8. januára tohto roka. Poradcu pri privatizácii určí výberová komisia zložená zo zástupcov viacerých rezortov, Fondu národného majetku SR, Transpetrolu a odborov. Traja prihlásení uchádzači sú viazaní svojimi ponukami do 27. februára 2001.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS