ČLÁNOK
Privatizácie Slovenských elektrární sa ukončí do konca budúceho roka
27. augusta 2003

Proces privatizácie Slovenských elektrární (SE) by sa mal podľa ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa ukončiť do konca budúceho roka. Nemcsics nemá pocit, že by zmena ministra v rezorte mohla vplývať na časový posun privatizácie elektrární. „Proces privatizácie nezávisí od toho, či v kresle ministra sedí minister X alebo minister Y,“ uviedol v utorok na tlačovej besede Nemcsics. „Pochopiteľne vždy je to vec vnímania a rozhodnutia samotných investorov,“ zdôraznil Nemcsics na margo prípadného oddialenia privatizácie. Odvolaním ministra z funkcie sa však podľa Nemcsicsa podmienky tendra nemenia. Ako pokračoval, MH reštartovalo tender, keďže pristúpil nový investor.

Predsedníctvo Aliancie nového občana (ANO) vyslovilo v pondelok nedôveru Robertovi Nemcsicsovi v pozícii ministra hospodárstva a Branislavovi Opaternému v pozícii štátneho tajomníka ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií na základe ich výrokov, ktoré podľa ANO poškodili alianciu ako aj hodnotenia doterajšej vzájomnej komunikácie. Zároveň splnomocnilo predsedu Pavla Ruska, aby požiadal premiéra Mikuláša Dzurindu o odvolanie Nemcsicsa z vlády a Opaterného z funkcie štátneho tajomníka.

Vláda SR otvorila tender na privatizáciu Slovenských elektrární v júli, čím umožnila vstúpiť do už začatého procesu ďalším záujemcom. Podľa slov poradcu pre privatizáciu SE Petra Mitku zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers regulárny záujem zatiaľ prejavili dve spoločnosti, a to česká elektrárenská spoločnosť ČEZ a renomovaná energetická spoločnosť, ktorú nekonkretizoval. Štát vypísal tender na predaj minoritného podielu v elektrárňach 1. augusta 2002. Predbežné ponuky na odkúpenie podielu v SE podalo pôvodne osem európskych strategických investorov. Česká energetická spoločnosť ČEZ oznámila svoj záujem o účasť pri privatizácii SE 5. mája, pričom ako jediná prejavila záujem sprivatizovať elektrárne ako celok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS