ČLÁNOK
Privatizácia SPP nemá byť limitovaná obdobím jednej vlády
4. októbra 2001

Na riziko neefektívneho a nesprávneho využitia finančných prostriedkov z predaja Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) súčasnou vládou upozornila v stredu Strana demokratického stredu (SDS). Ako uviedol na tlačovej besede SDS jej predseda Ivan Mjartan, vládna koalícia sa snaží sprivatizovať SPP, aby získané peniaze využila na sľubovanú úpravu platov štátnych zamestnancov. Nová vláda by však nenaložila s prostriedkami podobne, tvrdí Mjartan, pretože sa bude musieť vyrovnávať so stále vzrastajúcim finančným deficitom štátu.

Predstavitelia SDS v zásade súhlasia s privatizáciou SPP, ale nesmie byť podľa nich limitovaná len obdobím jednej vlády. Prostriedky z privatizácie SPP by mali odštartovať najmä dôchodkovú reformu a znížiť dlhovú zaťaženosť štátu. Na návrh ministra Petra Magvašiho riešiť časť privatizácie SPP formou podielových listov reagovali predstavitelia Stred-u negatívne.

Líder Smeru Robert Fico v utorok požiadal predsedu Národnej rady (NR) SR, aby na októbrovú schôdzu zaradil jeho návrh na vyhlásenie referenda o privatizácii prirodzených monopolov. Fico totiž chce, aby občania vyjadrili názor aj na privatizáciu 49 % akcií SPP. Na Ficove vyhlásenia reagoval v utorok minister hospodárstva a podpredseda SDKÚ Ľubomír Harach, ktorý jeho iniciatívu označil za bezbrehý populizmus. Podľa názoru SDKÚ by parlament prípadným hlasovaním o referende k privatizácii SPP poprel svoje predchádzajúce rozhodnutia a spochybnil aj celú energetickú politiku Slovenska.

Ficov návrh uznesenia o referende by mal posúdiť ústavnoprávny výbor NR SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS